Práce a studium v USA? Stačí hloupý vtip na sociální síti a máte po výletu. Hrozí sebecenzura

Lepší představa o tom, koho si Spojené Státy pouští na své území a především zvýšení bezpečnosti. To si od důkladnější identifikace osobnosti žadatele slibuje vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Od června každý žadatel o vízum do Spojených Států (vyjma uchazečů o  diplomatická a úřednická víza) musí předložit své údaje ze sociálních sítí. Americké úřady od cizinců vyžádají i seznam telefonních čísel, e-mailů a dalších kontaktů za posledních pět let.
visum do USA ilustrace
visum do USA ilustrace

reklama

Opatření postihne až 15 milionů lidí ročně a zásadně zasáhne do soukromí každého z nich. V praxi to znamená, že si nově americké úřady mohou lustrovat digitální život a chování žadatele na sociálních sítích. Zájemce o pracovní či studijní vízum tak bude muset vládě Donalda Trumpa sdělit například i přihlašovací údaje ke svým profilům na sociálních sítích, jakými je například Instagram, Twiter, Facebook nebo YouTube. Ministerstvo zahraničí USA už aktualizovalo formuláře pro vízové žádosti a ty se týkají i českých žadatelů, jak uvedl Edwarda Findlaye z americké ambasády v Praze ke změnám u přistěhovaleckých i nepřistěhovaleckých víz: „Nově se požadují od většiny žadatelů dodatečné informace včetně identifikátorů (uživatelských jmen) na sociálních sítích. Tato aktualizace byla ohlášena už v roce 2018.  Pro návštěvníky cestující v rámci bezvízového programu (ESTA), který zahrnuje i občany České republiky, je otázka na identifikátory sociálních sítí součástí webového formuláře žádosti ESTA od roku 2016.“

Jenže právě u bezvízového programu není na rozdíl od žádosti o vízum odpověď volitelná. Nejčastěji se lidé, kteří se chystají do USA, podle Roberta Řeháka z tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí dotazují na různé podmínky v daných zemích, než na změny ve formulářích.

„Dotaz na změny ve formulářích jsme dosud neobdrželi ani my, ani naše velvyslanectví ve Washingtonu. Lidé se v této souvislosti ptají na podmínky cestování, cestu s dětmi, cestování autem, na ESTU z Kanady či na podmínky výkonu práce,“ sdělil naší redakci Robert Řehák.

Ministerstvo zahraničních věcí důrazně žadatelům doporučuje, aby odpovídali pravdivě a v dotaznících nic nezamlčovali. Takové jednání by se vůbec nemuselo vyplatit.

„Při vyplňování formulářů rozhodně nedoporučujeme informace zamlčovat či zadávat nepravdivé údaje. Při zadání nepravdivých údajů hrozí trestí postih,“ dodává Robert Řehák z tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí.“

Podle některých kritiků nová pravidla spíše povedou k sebecenzuře na internetu než k efektivní lustraci žadatele. Dříve se americké úřady zabývaly zvláštním prověřováním lidí, kteří do Spojených států cestovali z oblastí ovládaných teroristickými organizacemi. Do takové kategorie spadalo přes 65 000 žadatelů ročně.

Zástupkyně Americké unie občanských práv (ACLU), Hina Shamsiová, dodává: „Lidé se teď budou muset ptát, zda něco z toho, co napíši online, nebude špatně pochopeno nebo špatně vyloženo vládními úředníky.“ 

Podle ACLU navíc hrozí, že by žadatelé z muslimských zemí mohli být diskriminováni a jejich žádosti zamítány. Nová - rozsáhlejší - bezpečnostní prověrka navíc pravděpodobně povede i k navýšení byrokracie, a to by se mohlo projevit i na prodloužení čekacích lhůt. Jako možné řešení se tak jeví vytvoření speciálního programu, který by byl schopen sociální sítě žadatele zanalyzovat automaticky.

Adam Novotný

reklama

reklama