Práce z domova poprvé? S notebookem v posteli to není nejlepší řešení

Společnosti po celém světě rozjely povinnou práci z domova. Ať už jste nováček nebo pracovní veterán – mohlo by se vám hodit několik rad, jak udržet vlastní produktivitu, napsal zpravodajský server BBC News.
Práce z domu
Práce z domu

reklama

Google, Microsoft, Twitter. Hitachi, Apple, Amazon. Chevron, Salesforce, Spotify. Od Velké Británie po Spojené státy, od Japonska po Jižní Koreu – to jsou jen některé globální společnosti, které v posledních dnech rozjely politiku povinné práce z domova kvůli šíření koronaviru.

A je realistické předpokládat, že přesun do domácích kanceláří – známých také pod anglickým označením „home office“ – se na nějakou dobu stane realitou pro mnoho z nás.

Někteří zaměstnanci budou pracovat z domova poprvé, což znamená, že musí přijít na to, jak udržet pozornost u pracovních úkolů v prostředí, které nemusí produktivitě právě dvakrát svědčit. Existují ale způsoby, jak podávat výsledky a nenechat se rozhodit – od vytvoření dobrého pracovního prostředí, až po způsob komunikace se svým týmem.

Práce z domova
Práce z domova

Koronavirus nebo ne, klíčem k práci z domova je jasná komunikace s nadřízeným a jasné sdělené, co přesně se od vás čeká. Za běžných podmínek tráví většina lidí čas v blízkosti šéfa, což znamená, že komunikace je snadná a bezproblémová. To ale při práci z domova neplatí a je pravděpodobnější, že může dojít ke komunikačnímu šumu, řekla Barbara Larsononová, profesorka managementu Severovýchodní univerzity v Bostonu, která studuje práci na dálku.

Ale i ti, kdo jsou na práci z domova zvyklí, se mohou cítit nedostatečně koordinovaní se svým týmem a izolovaní. Studie, kterou v loňském roce uskutečnila online agentura Buffer, zjistila, že samota byla druhým nejčastěji hlášeným problémem, který zažívalo 19 procent respondentů.

Kvůli samotě mohou být lidé méně motivovaní a výkonní. Proto by komunikace s nadřízeným a kolegy z domova měla být co „nejbohatší“ – například včetně videohovorů, doporučuje Larsonová.

Další tip pro práci z domova může znít banálně, ale je užitečný: Chovejte se opravdu jako v práci. Například to, že můžete doma chodit v pyžamu, neznamená, že byste měli. „Osprchujte se a oblékněte se,“ doporučuje Larsonová.

Pokud doma nemáte vlastní kancelář, udělejte maximum pro to, abyste měli prostor vyhrazený jen pro práci. Nemít doma dobře vybavenou domácí kancelář může dočasně snížit produktivitu – kterou naopak zvýší zdvojené monitory, klávesnice a myš.

Takže místo toho, abyste leželi v posteli s laptopem na břiše, zkuste něco promyšlenějšího. Stačí taková drobnost, jako posunout noční stolek do kouta, kde nebudete ničím rušeni, zapojit si na něm počítač a posadit se k němu na vhodné židli. Zvolte takovou, na které nebudete mít ztuhlý krk a která bude vyhovovat zásadám ergonomie.

Práce z domova - jak na to
Práce z domova - jak na to

To také slouží jako důležitý signál ostatním, kdo s vámi žijí, že jste „v práci“. „Vytvořte doma hranice, kterým budou členové rodiny rozumět. Například: ‚Když jsou dveře zavřené, předstírejte, že tam nejsem,‘“ radí Kristen Shockleyová, profesorka psychologie Georgijské univerzity.

Když máte vyčleněné pracoviště, kde se můžete soustředit, je snazší užívat si výhody práce na dálku. V průzkumu 7000 zaměstnanců, který minulý rok provedl server Flex Jobs, 65 procent uvedlo, že jsou při práci z domova produktivnější. Mezi výhody řadili méně vyrušování od kolegů, méně kancelářského pletichaření a méně stresu z dojíždění.

iPrima/BBC/ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!