Praha 1 chce úplně zrušit herny s automaty, vedení tento návrh odhlasovalo jednomyslně

Vedení Prahy 1 se tento týden shodlo, že společně vyzvou hlavní město k úpravě vyhlášky o povolení hazardních her u nás. Srovnání let 2018 a 2019 ukazuje jednoznačný nárůst počtu výherních automatů na území Prahy 1. Na základě toho požadují radní úplný zákaz provozování hazardu.
Ne každý zvládne vášeň pro hru ukočírovat
Ne každý zvládne vášeň pro hru ukočírovat
Zdroj: pixabay.com

reklama

Podle starosty městské části Pavla Čižinského (Praha 1 sobě) je podání žádosti o úpravu vyhlášky prvním krokem na cestě k centru bez hazardu. „Máme tu celkem 21 heren a v nich dohromady 573 automatů,“ upřesnil s tím, že žádný politik by se neměl nechat zlákat ziskem z těchto automatů. „Jde o špinavé peníze zaplacené za zdevastované lidské životy,“ doplnil.

Radnice chce vymýtit z ulic Prahy 1 hazard především proto, že má devastující dopad na gamblery i na jejich rodiny. Shánění peněz do výherních automatů také často doprovází trestná činnost, jako jsou například krádeže.  Podle současné vyhlášky je v této městské části povoleno provozovat hazard na celkem 21 místech. 

Tento krok vítá i radní Petr Kučera (Zelení), který dřívě prosazoval místní referendum. „Jsem rád, že po letech se Praha 1 ztotožnila s hlasováním občanů v referendu z roku 2014. Praha 1 se tak zařadí po bok moderních metropolí, které hazard ve svém srdci netolerují,“ doplnil.  

Reakce některých obyvatel Prahy 1 i lidí, kteří v centru například pracují, jsou vesměs shodné. „Přes den je to v pohodě, ale pozdě večer tu vždycky přibývají bezdomovci, narkomani a gambleři, kteří se z těch podniků vracejí opilí a často agresivní, takže jestli tu už nebude alespoň část z těchto existencí, budu se v centru cítit mnohem bezpečněji,“ uvádí paní Tamara.

S hazardem začala Praha bojovat v roce 2015. V hlavní městě se od té doby nesmí provozovat herny, ale pouze kasina, která si musejí zažádat o provozní licenci na Ministerstvu financí. Jak bude vypadat nová vyhláška, která by měla zakázat provoz hazardních her v celé Praze, má rozhodnout magistrát. Nicméně současná koalice podle svého programového prohlášení nechce nulovou toleranci hazardu, ale regulovaná kasina.

reklama

reklama