Praha 6 nechala strhnout sochu ruského maršála Koněva

Socha maršála Ivana Štěpanoviče Koněva byla dnes ráno odstraněna z Prahy 6 – Bubenče, důvodem bylo její opakované ničení a znehodnocování vandaly. Kvůli tomu byla socha nějaký čas zakryta plachtou, ani ta ji však před útoky výtržníků neochránila. Koněvovu sochu má v blízké době nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Na pásce, kterou je místo momentálně obehnáno, visí vzkaz: „Děkujeme, Praho 6, konečně.“
Kontroverzní pomník maršála Koněva v Bubenči
Kontroverzní pomník maršála Koněva v Bubenči
Gampe CC BY-SA 4.0

reklama

Socha byla stržena a odvezena dnes kolem 10. hodiny ranní, momentálně jsou na místě stále policisté a bezpečnostní agentura. Podle slov mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka bude socha umístěna nejprve do depozitáře a poté do Muzea paměti 20. století, jenž má Praha v plánu vybudovat.

 

Koněvův pomník v nadživotní velikosti, jenž byl dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky, byl odhalen před čtyřiceti lety. Jeho odhadovaná hodnota je zhruba 13 milionů korun.

Na podobu nového památníku, který bude věnován osvoboditelům Československa na konci druhé světové války, bude městskou částí Prahy 6 vypsána soutěž

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček k odstranění sochy na Twitteru uvedl: „Pan prezident ostře odsuzuje pokoutní odstranění sochy maršála Koněva. Zneužití krizového stavu považuje pan prezident za morálně neospravedlnitelné.“ Stržení pomníku však bylo naplánováno několik měsíců dopředu a s krizovou situací to podle mluvčího Prahy 6 nesouvisí. Odstranění sochy se nelíbí ani komunistům. Vadí jim i fakt, že se proti němu nemohou veřejně shromáždit a protestovat.

Zdroj: iPrima, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!