Praha 7 vyhlásila stav klimatické nouze. Děti budou vyrůstat v klimatickém žalu, oponuje starosta Hluboké nad Vltavou

Část Prahy, kterou obtéká ze tří stran Vltava a nachází se tady největší přírodní parky Stromovka a Letná, se tím zapojila do úsilí za ochranu životního prostředí a zmírnění dopadů klimatických změn. Ve středu 22. května vyšla vstříc volání vědců a občanů po tom, aby se připojila k Velké Británii a Irsku.
ilustrační foto
ilustrační foto
Foto: Topi Pigula

reklama

„Praha 7 společně s Prahou 1 vykazuje významné znaky tepelného ostrova v rámci Prahy. Je tedy jednou z městských částí, na kteou má sucho a oteplování největší dopad. Situace je velmi vážná," uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský a dodal: „Nikdo nemůžeme udělat chybu, když se budeme k životnímu prostředí chovat ohleduplněji.“

Konkrétně radnice zakáže používání jednorázových plastů při akcích pořádaných městskou částí nebo jejími organizacemi. Vyžadovat to bude i po ostatních organizátorech. V budounu při rekonstrukcích chodníků vymění nepropustné povrchy jako asfalt za dlažbu. Při výměně vozového parku nakoupí vozidla s ekologičtějším pohonem, například elektroauta. „Na změny klimatu má zásadní vliv průmysl a doprava. Stěžejním úkolem Prahy je proto maximálně snížit negativní vliv dopravy na kvalitu ovzduší a klimatu. V Praze 7 budeme nadále podporovat pěší a cyklodopravu, elektromobilitu, rozvoj kolejové dopravy, sdílení aut či změny v zásobování města,“ potvrdil radní Prahy 7 Ondřej Mirovský.

 

Tato městská část zahrnuje téměř celé katastrální území Holešovice a asi polovinu katastrálního území Bubenče i malou část katastrálního území Libně. Spadá sem území rozsáhlých parků a přírodních území - Letná a Stromovka. Proto byla přijata opatření, která situaci pomůžou zlepšit. Na webu městské části Prahy 7 se můžeme dočíst, že kromě vysazování nové zeleně a zvyšování počtu vodních prvků v oblasti chtějí radní také podpořit tzv. zelené střechy, dodržování plochy rostlého terénu a využívání všech možností umístění rostlin včetně popínavých rostlin na fasádách domů. Do dvou let mají v plánu odpovědné zadávání veřejných zakázek a objednávek s  požadavkem na šetrný přístup k přírodě.

 

K vyhlášení stavu klimatické nouze již v zahraničí přikročila řada měst a obcí. Prvním státem, který se k tomuto postupu připojil, byla Velká Británie, k níž se nedávno přidalo také Irsko. Debata o stavu klimatu sílí také v ČR. Na pražský i brněnský magistrát se již v souvislosti s klimatickou nouzí obrátily studentské, umělecké a občanských iniciativy.

Ozývají se i hlasy proti

Naopak senátor za ODS a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa tvrdi, že když starosta Čižinský vyhlásí stav klimatické nouze, děti budou na Praze 7 vyrůstat v klimatickém žalu. „Ženy nebudou chtít rodit kvůli vytváření uhlikové stopy dětmi a ty, co se narodí, ve strachu budou páchat sebevraždy. Vždyť takové případy už jsou popsány. Jsem 25 let starostou Hluboké, ale takovouhle taškařici jsem ještě nezažil.“  Dodává, že dlažby místo betonu, vysazování stromů a zeleně praktikují na jihu už čtvrt století. "Opravdu nechápu kolegu Čižinského, že chce dělat normální věci a nazýva to klimatickou nouzí,“  doplnil starosta Jirsa.

Čižinský v tom nevidí problém

Starosta Prahy 7 Čižinský nám v reakci odpověděl, že také zpočátku požadavku vědců a studentů nerozuměl. "Teď už ale chápu, že sucho střídají povodně, to je bez diskuse. My apelujeme na obyvatele, ať je každý šetrný k přírodě a zapojí se. Nikdo nemůže udělat chybu. A pokud pan senátor to sucho nevidí, tak to je jeho problém", dodal starosta Prahy 7.

 

 

 


 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!