Praha přejmenuje náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova

Náměstí Pod Kaštany dostane nově jméno po zavražděném ruském politikovi, který kritizoval Putinův režim, Borisi Němcovi. V minulosti už k podobným krokům přistoupil Kyjev nebo Washington.
Boris Němcov na jedné z demonstrací v centru Moskvy
Boris Němcov na jedné z demonstrací v centru Moskvy
istockphoto.com/NickolayV

reklama

Náměstí Pod Kaštany v Praze 6, kde sídlí mimo jiné ruská ambasáda, bude přejmenováno po zavražděném ruském opozičním politikovi na náměstí Borise Němcova. Na dnešním jednání to schválila rada hlavního města.

Místo, kde byl před 5 lety zastřelen Boris Němcov

Chce snad Praha zničit Rusko? Moskva reaguje na náměstí Borise Němcova

Návrh přednesl primátor Zdeněk Hřib, kterého podpořili jeho koaliční partneři z TOP 09 a Praha Sobě. Vedení Prahy chce náměstí symbolicky přejmenovat v den pátého výročí vraždy, tedy 27. února.

Požadavek na přejmenování náměstí Pod Kaštany na jméno ruského opozičního politika se datuje už do roku 2016. Přesně jeden rok po vraždě Borise Němcova vznikla v České republice petice, která má už čtyři a půl tisíce podpisů.

„Jeho osud se stal jak symbolem boje za demokracii v Rusku, tak symbolem ohavnosti Putinova autoritářského režimu. Jako občané České republiky se domníváme, že je na místě, aby naše republika a její hlavní město vyjádřily Borisi Němcovovi úctu a čest jeho památce,“ tvrdí autoři petice, v jejichž čele stojí zastupitel z Prahy 4 Petr Kutílek (Zelení).

Přejmenování má být gestem směrem k současné politické situaci v Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí.

Zavražděný kritik

Boris Němcov byl ruský politik, který působil v letech 1997–1999 jako vicepremiér Ruské federace v době, kdy byl prezidentem země Boris Jelcin. Ještě předtím, v letech 1991–1997, byl guvernérem Nižného Novgorodu.

Později se stal kritikem Putinova režimu. Poté, co v roce 2003 opustil parlament, organizoval pouliční protesty.

V únoru 2015 byl Němcov zavražděn. Když přecházel most, odkud lze dohlédnout na sídlo ruského prezidenta, vypálil na něj střelec z projíždějícího auta čtyři rány. Němcov asi o dva týdny dříve vyjádřil v rozhovoru obavy, že ho nechá režim zabít. Putin vraždu odsoudil. Kdo vrahy najal, se zatím nepodařilo vypátrat.

Boris Němcov na jedné z demonstrací v centru Moskvy

Náměstí Borise Němcova: Ruská ambasáda v Praze si musí změnit adresu na jméno Putinova odpůrce

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!