Praha proti veřejnému popíjení: V centru města bude za kelímek s pivem hrozit pokuta až 10 tisíc korun

Za pivo v ruce zaplatíte v centru Prahy až 10 tisíc korun. Policisté budou rozdávat pokuty nejen za pití alkoholu, ale třeba i za otevřenou lahev. Vyhlášku schválila Praha 1 a teď už se čeká na schválení od magistrátu. Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti platí ale i v dalších českých městech.
1. 11. 2017 ZPRÁVY: V CENTRU PRAHY HROZÍ ZA KELÍMEK S PIVEM POKUTA AŽ 10 TISÍC KORUN
1. 11. 2017 ZPRÁVY: V CENTRU PRAHY HROZÍ ZA KELÍMEK S PIVEM POKUTA AŽ 10 TISÍC KORUN

reklama

Pokud jste zvyklí si zajít zakouřit ven před restauraci s pivem anebo vínem, budete na to muset rychle zapomenout, stejně tak na pití v parku anebo na procházky Prahou s kelímkem v ruce. Původní vyhláška byla zaměřená hlavně na bezdomovce, dnes ale cílí spíše na turisty.

„Je tady cílem této vyhlášky opravdu zamezit ten nehorázný alkoholový turismus a ty noční pařby v ulicích centra města, které v podstatě nedovolí obyvatelům Prahy 1 spát,“ vysvětlil pro televizi Prima starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Platit se bude za pouhé držení láhve s alkoholem

Názory lidí na novou vyhlášku se různí. Někteří, především místní obyvatelé, ji vítají. Pro jiné to zase znamená další zbytečné regulace a omezování. „S tím asi nesouhlasím úplně, protože ten člověk ani nemusí pít z té flašky, podle mě je to úplně blbost,“ říká například mladá žena z Prahy.

Doteď vás musel policista chytit přímo při činu, tedy, když jste alkohol pili. Nově ale bude stačit, když například lahev anebo kelímek někomu jen podržíte, a to je o dost přísnější než v jiných českých městech, kde zákaz konzumace alkoholu platí také, například v Brně. „Vyhláška se týká přímo konzumace alkoholu, takže proti vyhlášce se proviní ten, kdo alkohol na veřejnosti přímo pije,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Kouření

Provozovatelé restaurací vymýšlí, jak obcházet protikuřácký zákon

V Brně i Praze můžete na místě dostat i stejnou pokutu, a to až do 10 tisíc korun. V hlavním městě pak ve správním řízení můžete zaplatit až 100 tisíc korun. Obě města mají i podobné výjimky ve vyhlášce, a to například na zahrádky k restauracím, na okolí prodejních stánků a na trzích.

„Například na adventních trzích je pití alkoholu povolené, ale je přímo vymezené prostranství, kde je možné alkohol pít,“ upřesňuje Ghanem.

Svařák si tedy na trhu vypít stále můžeme. Dovoleno je také přinést si vlastní alkohol a na místě ho vypít. Co se nové pražské vyhlášky týče, tak pokud ji schválí i rada hlavního města, měla by začít platit na začátku února.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!