Praha závěry auditu k údajnému střetu zájmů Babiše zatím nezveřejní. Potřebuje souhlas Evropské komise

Pražský magistrát nezveřejní audit Evropské komise týkající se údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Dnes se na tom shodli pražští radní. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na tiskové konferenci oznámil, že je podle evropského nařízení nejprve nutné prokonzultovat tento krok s Evropskou komisí.
Andrej Babiš
Andrej Babiš

reklama

Pražský primátor Zdeněk Hřib se odkazoval na právní stanovisko, které si magistrát nechal vypracovat. „Je nutné postupovat podle platných předpisů, a tím pádem nejdřív musí proběhnout dotaz do Evropské komise,“ vysvětlil primátor.

Hřib pak nastínil další kroky, které pražský magistrát podnikne. „Nyní odejde dopis do Evropské komise, ve kterém se budeme snažit vysvětlit, že tady je zjevný veřejný zájem na zveřejnění tohoto dokumentu,“ uvedl primátor s tím, že bude chtít také vysvětlit, proč byla zpráva označena za důvěrnou.

Andrej Babiš

Bude Česko Bruselu vracet dotace pro Agrofert? Podle auditu může jít skoro o půl miliardy

Premiér Andrej Babiš se ve středu ve Sněmovně nechal slyšet, že by neměl nic proti tomu, kdyby primátor audit zveřejnil. Některé servery, které mají závěry zprávy Evropské komise k dispozici, už v minulých dnech informovaly, že Česko bude muset vrátit dotace přidělené společnosti Agrofert. Deník N původně uváděl informace o ztrátě 451 milionů korun, později částku zredukoval na „stamiliony“. Info.cz zase operuje se ztrátou 235 milionů korun.

reklama

reklama