Prahu a Středočeský kraj čeká revoluce v nákupu jízdenek na MHD. Opencard pomalu končí

Praha a Středočeský kraj přichází s revolucí v nakupování jízdenek. Lidé, kteří jezdí hromadnou dopravou, si nově budou moci kupovat jízdenky pomocí společného virtuálního dopravního systému. Podle primátorky hlavního města jde dokonce o světový unikát. Jak to bude fungovat?
23.8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY:  REVOLUCE V NAKUPOVÁNÍ JÍZDENEK
23.8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: REVOLUCE V NAKUPOVÁNÍ JÍZDENEK

reklama

Zatímco v Praze si dnes cestující můžou koupit jednorázové jízdné pomocí SMSky, cestující ve Středočeském kraji žádnou možnost elektronického nákupu jednorázových jízdenek nemají. To se teď ale změní. Už od začátku příštího týdne si budou moci cestující v pražské integrované dopravě nahrát jízdní kupon nejenom na Lítačku, ale nově také na platební kartu nebo In Kartu Českých drah. Pro aktivaci kuponu lidé nebudou muset chodit k validátoru, ale jízdenku nakoupí a aktivují třeba z domu. Novinkou je totiž i web a aplikace.

„To je aplikace, kterou máte v mobilu. Můžete si ji stáhnout a prostřednictvím té aplikace si můžete kupovat jednorázové jízdné. Kupony si budete moci v aplikaci kupovat až koncem roku,“ vysvětlila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Openceard definitivně končí

Na webových stránkách si pak cestující můžou po registraci koupit jízdné v e-shopu. Po vyplnění potřebných údajů si pak jen vyberou, na jakou kartu budou chtít kupon nahrát. „Pořízení toho systému stálo zhruba 40 milionů korun a na financování toho pořízení se podílí oba kraje, to znamená jak Praha, tak Středočeský kraj,“ uvedl Michal Fišer, generální ředitel společnosti koordinující projekt.

Co se týče provozu, ten má vyjít na přibližně tři miliony korun měsíčně. „Další plány jsou, že bychom rádi nabídli toto řešení jiným městům v České republice. Rádi budeme asistovat u zavedení,“ doplnila Krnáčová.

Se spuštěním regionálního dopravního systému bude také postupně končit provoz karty Opencard. Podle Fišera bude jízdné nabité na Opencard platné do doby, než vyprší. V novém systému už pak nebude možné na Opencard jízdné nahrávat.

reklama

reklama