Prahu povede Pirát. Novým primátorem hlavního města je Zdeněk Hřib

Nová koalice v Praze začne pracovat na svém programu. V pondělí to svým podpisem stvrdili lídři stran Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (hnutí Praha Sobě) a Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu). Ve čtvrtek zastupitelé na prvním jednání zvolili primátorem Zdenka Hřiba z Pirátů podporou 39 hlasů.
Pirát Zdeněk Hřib je novým pražským primátorem
Pirát Zdeněk Hřib je novým pražským primátorem
Facebook/Zdeněk Hřib

reklama

„Slibuji, že k funkci budu přistupovat s pokorou, kterou si vyžaduje. Vyžaduje si to řešení dlouhodobých problémů a výzev, před kterými Praha stojí,” začal svou řeč nový primátor. Ještě před několika měsíci byl pro značnou část Pražanů neznámou tváří. Přesto Piráti od voličů dostali šanci, a druhé místo za vítěznou ODS využili k sestavení koalice.

Vystudovaný lékař, který nikdy nezačal léčit

Přestože Zdeněk Hřib dokončil studium na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, rozhodl se lékařství nevěnovat. Kariéru vybudoval v odlišném oboru, a to v informatice.

Praha: Koaliční smlouva byla podepsána v úterý
Autor: archiv Prima Praha: Koaliční smlouva byla podepsána v úterý

Koalice si pod jeho vedením určila své priority v oblastech dopravy a bydlení. V programovém prohlášení se zmiňuje výstavba silničních okruhů, linka metra D či oprava bytů. Už v předvolebních diskuzích se lídři politických stran shodovali, že je potřeba zajistit pro obyvatele Prahy dostupné byty.

Mají to umožnit kroky jako je zkrácení procesu stavebního povolení nebo využití pozemků na takzvaných „brownfieldech“. Nevyužívaná nádraží a průmyslové zóny mají nabídnout volnou kapacitu bydlení až pro 154 tisíc obyvatel a přes 200 tisíc pracovních příležitostí. Vyplývá to z analýzy Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Výhody pro vybrané profese?

Jiná analýza, provedená na konci roku 2017, společností Deloitte odhalila, že Praze chybí v současné době 22 tisíc bytů. Kritiku opoziční ODS vyvolal návrh Hany Marvanové (Spojené síly pro Prahu). Ta chce, aby Praha ručila vybraným lidem za hypotéky.

„Chceme to spustit jak pilotní projekt pro lidi v profesích, které Praha nutně potřebuje. Jsou to například hasiči, policisté, učitelé, zdravotní sestry,“ vysvětlovala svůj návrh Marvanová minulý týden pro server E.15.cz.

Piráti, hnutí Praha Sobě i Spojené síly pro Prahu (TOP 09, Starostové a nezávislí a KDU-ČSL) získali shodně po 13 mandátech. Koalice tedy disponuje celkem 39 mandáty z celkových 65. V opozici zasedne 14 zastupitelů za ODS a 12 za hnutí ANO.

reklama

reklama