Pravicový extremista? Policie analyzuje dopis a video střelce z Hanau. Politici vyjadřují soustrast

Útočník, který v noci na dnešek zastřelil na dvou místech v německém městě Hanau devět lidí a ráno byl nalezen spolu s další osobou mrtvý v bytě, měl mít podle serveru Bild radikálně pravicovou motivaci. Policie prověřuje nalezený dopis pachatele a před několika dny jím zveřejněné video. Němečtí politici vyjadřují soustrast.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Pohotovostní složky na místě střelby v německém Hanau (Zdroj: AP)

reklama

Kromě devíti zastřelených média informují ještě o šesti zraněných. Mezi zastřelenými měli být podle mluvčího tureckého prezidenta lidé tureckého původu. „Očekáváme, že německé úřady ukážou maximální úsilí, aby tento případ objasnily. Rasismus je kolektivní rakovina,“ uvedl turecký mluvčí Ibrahim Kalin.

Že má řada obětí cizí původ, potvrzují podle serveru Deutsche Welle i bezpečnostní zdroje. Útočník si pro své dvě střelby vybral oblasti se značnou kurdskou komunitou.

„Oběťmi jsou lidé, které jsme znali léta,“ uvedl syn manažera jednoho ze dvou barů, které si střelec ke svému činu vybral. Podle muže jsou mezi obětmi i dva zaměstnanci.

Policie má k dispozici dopis, který nalezla v útočníkově bytě. V něm má střelec, známý zatím jako třiačtyřicetiletý Tobias R., podle informací serveru Bild vyjadřovat kontroverzní postoje, z nichž mnohé mají radikálně pravicovou povahu.

Policie analyzuje dopis a video

Policie zkoumá i video, jenž střelec zveřejnil před několika dny na serveru YouTube, ve kterém zase tvrdí, že v USA existují podzemní vojenská zařízení, kde jsou zneužívány a zabíjeny děti a holduje se tam ďáblu. Tvrdí také, že USA jsou řízeny tajnými společnostmi a vyzývá Američany, aby se probudili a začali proti tomu bojovat.

Peter Beuth, ministr vnitra německého státu Hesensko, v němž se Hanau nachází, uvedl, že „počáteční analýza webu podezřelého naznačuje xenofobní motivaci,“ informovala agentura AP.

V německém Hanau došlo ke střelbě

VIDEO: Střelba v německém Hanau. Jedenáct mrtvých!

Mrtvého pachatele, který byl podle serveru Daily Mail držitelem loveckého zbrojního pasu, našla policie v bytě s dalším mrtvolou, uvedla regionální policie s tím, že nemá zatím žádné indicie, že by existoval další spolupachatel. Druhou nalezenou mrtvolou má být údajně pachatelova matka.

Horší večer si těžko představit, shodují se politici

Starosta města Claus Kaminski řekl, že šlo „o večer, který si těžko dokážete představit horší.“ „Byl to hrozný večer, který nás bude jistě dlouho okupovat a zůstane s námi ve smutných vzpomínkách.“

Poslankyně německého parlamentu za oblast Hanau Katja Leikertová na Twitteru vyjádřila soustrast všem blízkým obětí, poděkovala všem pohotovostním službám a uvedla, že jde o „skutečně hororový scénář pro nás všechny.“

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert vyjádřil rovněž kondolenci na Twitteru, kde napsal, že jeho myšlenky jsou s lidmi z Hanau. „Doufáme, že zranění se rychle zotaví,“ dodal podobně jako Leikertová.

„Jsem hluboce šokována tragédií, která se minulou noc odehrála v Hanau. Mé myšlenky jsou s rodinami a přáteli obětí, kterým chci vyjádřit svou nejupřímnější soustrast. Dnes s vámi truchlíme,“ uvedla na Twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Německému protějšku kondoloval i český prezident

V souvislosti s tragédií zaslal kondolenční dopis německému prezidentovi Franku Walteru-Steinmeierovi také český prezident Miloš Zeman.

„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o střelbě ve městě Hanau, která si vyžádala oběti na životech a několik zraněných,“ píše prezident v dopise zveřejněném na webu Pražského hradu.

„Se znepokojením sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti, jenž je dnes bohužel patrný po celé Evropě. I když útokům, jako byl ten v Hanau, nebudeme nikdy schopni zcela zabránit, pozitivně vnímám rostoucí nasazení německých bezpečnostních složek, kterým se dlouhodobě daří odkrývat plánované akty násilí a teroru.

Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám, rodinám obětí i celému německému národu.“

Další volání po boji s pravicovým extremismem

V souvislosti s útokem v Hanau se ozvaly další hlasy volající po boji s pravicovým extremismem. „Pravicový terorismus je jednou opět hrozbou pro naši zemi,“ uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Také čtyři největší islámské asociace v Německu volají po tom, aby v boji proti pravicovému extremismu bylo konáno více.

„Jsme naštvaní, protože politicky zodpovědní v této zemi nepřijali rozhodnutí proti pravicovým sítím a pravicovému terorismu,“ uvedla Konfederace kurdské komunity v Německu.

Na šestou hodinu večer tamního času je v Hanau chystána veřejná vzpomínková akce.

reklama

reklama