Právo vs. morální zásady. Francouzský soud nařídil státu vyplatit odsouzenému teroristovi odškodné 500 eur

Salah Abdeslam, který si odpykává dvacetiletý trest za to, že v roce 2016 střílel na belgické policisty automatickou zbraní, měl od Francie dostat odškodnění 500 eur. Nepřetržitý videodohled, umístěný v Abdeslamově cele, byl totiž podle francouzského správního soudu nezákonný. Kontroverzní situaci, která se odehrála už před dvěma lety, popsala ve své nové knize francouzská novinářka.
Salah Abdeslam
Salah Abdeslam

reklama

Svého času nejhledanější muž Evropy byl v březnu roku 2016 zatčen v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Na útěku byl od teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015, do kterých byl podle vyšetřovatelů zapojen. Po svém zadržení putoval Abdeslam do věznice s maximální ostrahou Fleury-Mérogis blízko Paříže.

Tehdejší ministr spravedlnosti Jean-Jaques Urvois vzhledem k okolnostem nařídil, aby byl Abdeslam na své cele sledován pomocí kamer 24 hodin denně. To se ale nelíbilo Abdeslamovu právníkovi Franku Bertonovi, který podal stížnost na to, že neustálým dohledem stát porušuje Abdeslamovo právo na soukromí. Tato námitka byla soudem nejprve dvakrát zamítnuta. Francouzi navíc přijali nový zákon, který dovoluje sledovat nebezpečné vězně, kteří představují výrazné nebezpečí pro společnost. Zákon byl ale přijat až po zhruba třech měsících, kdy byl terorista sledován. Po opakovaných stížnostech nakonec správní soud ve Versailles stížnost uznal a uložil státu zaplatit Abdeslamovi odškodné 500 eur, informoval list Le Figaro.

Tyto informace vyšly najevo díky nové knize novinářky Elsy Vigoureuxové Deník Franka Bertona, ve kterém mapuje advokátův život. Ačkoliv Abdeslam peníze údajně nepřijal, spustila událost popsaná v knize množství ostrých reakcí jak z řad veřejnosti, tak i politiků.

Na Twitteru se vyjádřil například předseda strany Vzhůru Republiko! Nicolas Dupont-Aignan.„Francouzský soud nařídil státu zaplatit 500 eur členovi teroristického kamanda, které 13. listopadu 2015 zavraždilo 130 lidí a dalších 400 zranilo. Jaká ostuda!“, napsal. Ještě dále pak zašel Jean Messiha z Národního shromáždění, který soudní systém označil za „naprosto šílený“.

Příští rok bude nyní devětadvacetiletý terorista souzen právě kvůli podezření, že se podílel na útocích v Paříži v listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!