Prázdninová diazlýza? Nejoblíbenějšími destinacemi pacientů jsou Chorvatsko, Řecko a Slovensko

Že se pacient odkázaný na dialýzu nemůže vydat na letní dovolenou k moři? Omyl. Například paní Jiřina už několikrát využila takzvané prázdninové dialýzy a se svou dcerou a vnoučaty vyrazila do Chorvatska. Podle ní je to příjemné zpestření všedního shonu a možnost strávit čas se svou rodinou.
I pacienti odkázaní na dialýzu si můžou užít letní dovolenou
I pacienti odkázaní na dialýzu si můžou užít letní dovolenou
B.Braun

reklama

Paní Jiřina se dialyzuje už od roku 2014. Z toho, že i přesto může trávit dovolenou s dcerou a vnoučaty u moře, je nadšená. „Jezdíme na chorvatské pobřeží do Poreče. Využívám zvláštní nabídky našeho dialyzačního střediska. Na dovolenou nás doprovázejí dva naši čeští lékaři, kteří nás z letoviska na dialýzu osobně vozí autem a komunikují s místní lékařkou,“ popsala Jiřina, která se v České republice podstupuje dialýzu v Bruntále.

K léčbě využívá malé prázdninové dialyzační středisko pro osm pacientů, které je umístěno v soukromé vile. Místní lékařka střída letní angažmá s mimosezónním na dialyzačním středisku v nemocnici v Zadaru. „Jednou se stalo, že byl ve vile problém s technickým zajištěním. Nevím už, zda šlo o přívod vody nebo o elektřinu. Ale paní doktorka plynule zajistila náhradu v nemocnici a další dialýza již proběhla na místě,“ vděčně hodnotí zodpovědný přístup prázdninové dialýzy Jiřina.

Vše se musí plánovat dva měsíce dopředu

Právě Chorvatsko je jednou z vůbec nejžádanějších lokalit pacientů odkázaných na dialýzu. Velký zájem je ale také o Řecko nebo Slovensko. „Funguje to tak, že požádají například o Grónsko nebo Brazílii a my prověříme, zda tam tato možnost existuje, takže to v zásadě znamená, že mohou cestovat kamkoliv,“ uvedl pro Primazprávy.cz mluvčí společnosti B.Braun Tomáš Carba s tím, že vyřízení dovolené se službou prázdninové dialýzy je snadné.

Vše se ale musí naplánovat a domluvit s dvouměsíčním předstihem. „Nejprve potřebujeme vědět termín, který chce pacient poptat, dále zkonzultujeme kolik a jaký typ ošetření plánuje absolvovat a také jak je na tom s hepatitidou či virem HIV. V některých střediscích s takovou komplikací není problém, jinde ano,“ upozornil jako příklad Martin Kuncek. 

Pacienti mohou na dialýzu chodit v dny, na které jsou zvyklí

Některá střediska nabízejí pacientům v rámci pojištění i odvoz sanitkou, jiná ne. „I proto je vhodné volit ubytování v místě dialyzačního střediska, protože pokud tu pacient nemá k dispozici své auto a nejedou právě veřejné spoje, mohla by ho přijít doprava taxíkem do centra ošetření příliš draho,“ dodal Kuncek.

Velkou výhodou je pak fakt, že na dialýzu může pacient i na dovolené chodit v dny, kdy je na to zvyklý. Měsíc před odjezdem pak jen doloží aktuální lékařskou zprávu a sérologii. Dodat musí také kopii Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) a kopii cestovního dokladu. Originál lékařské zprávy a sérologického vyšetření, cestovní doklad a léky potřebné k dialýze si pak s sebou bere do vybraného střediska v místě dovolené.

reklama

reklama