Pražská zoologocká zahrada přišla o hrocha Slávka, uhynul ve věku nedožitých 34 let

Velká celebrita pražské zahrady, hroch Slávek, který přežil povodně v roce 2002, uhynul. Příčinou byl těžký zánět žaludku a střev. Uvedla to Zoo Praha na svých facebookových stránkách. Na konci října by Slávkovi bylo 34 let. Hroch se stal především symbolem katastrofálních následků povodní v roce 2002, které na rozdíl od samiček Lentilky a Barborky přežil.
Hroch Slávek
Hroch Slávek
Facebook/Zoo Praha - ph

reklama

Slávek se narodil 30. října 1984 v Zoo Praha rodičům Zaiře a Zulu jako deváté mládě. Dvojice hrochů obojživelných se do Prahy dostala z Budapešti v roce 1971. Tři a půl tuny vážící Slávek byl „opravdovou osobností a na jeho tlumené večerní troubení, které se rozléhalo prostory starého pavilonu slonů, budu navždy vzpomínat,“ uvedl jeho chovatel Martin Kristen.

 

Během povodní v roce 2002 přišly o život jeho tehdejší partnerka a mládě. Slávek po celou dobu neopustil pavilon, chyběly však zprávy o tom, zda velkou vodu přežil. Dobrovolní záchranáři se k hrochovi dostali až 14. srpna. Slávek prorazil okno hlavou a sledoval, jak voda pustoší výběhy zoologické zahrady.

Při jeho záchraně dělníci museli sbíječkou připravit dostatečně velký otvor, kterým Slávek mohl projít. Po povodních mu vedení Zoo Praha zajistilo novou partnerku z Ostravy. S hrošicí Maruškou zplodili potomky Válečka, Tomíka a Fandu.

Slávek při povodních v roce 2002
Autor: Facebook/Praha Zoo -ph Slávek při povodních v roce 2002

Mezi veřejností i chovateli oblíbený Slávek si potrpěl na škrábání horního patra tlamy a lehké tahání za jazyk. Podle chovatele Martina Kristena velké, doširoka otevřené tlamě nedokázal nikdo odolat, což dokazuje, jak vyjímečný Slávek byl. Hroch má pověst nebezpečného zvířete, které si hlídá své teritorium. Dobrák Slávek byl ale shovívavý k samicím i mláďatům a měl zcela odlišnou povahu.

reklama

reklama