Pražské letiště je na hraně provozní kapacity. Loni odbavilo 17,8 milionů cestujících, nárůst se čeká i letos

Pražské Letiště Václava Havla odbavilo loni rekordních 17 804 900 cestujících, tedy o téměř milion více než v roce 2018. Růst počtu cestujících by měl pokračovat i letos, čímž se letiště dostane za hranu své kapacity. Nejoblíbenější loňskou destinací byl Londýn.
Pražské letiště v loňském roce odbavilo rekordní počet cestujících
Pražské letiště v loňském roce odbavilo rekordní počet cestujících
ČTK/Švancara Petr

reklama

Ačkoliv počet cestujících vzrostl, počet leteckých pohybů klesl o půl procenta na 154 777 vzletů a přistání. Důvodem byla zejména vyšší obsazenost na jednotlivých linkách a nasazování typů letadel s větší kapacitou. Z Prahy loni pravidelně létalo 71 leteckých společností do celkem 165 míst po celém světě, z toho do 15 dálkových destinací. Právě na dálkových linkách zaznamenalo letiště výrazný nárůst počtu odbavených cestujících – o téměř 11 %.

„S dalším nárůstem počtu cestujících počítáme také v letošním roce, čímž už se ale dostaneme za hranici našich provozních kapacit. Zároveň s tím budeme muset zahájit také několik důležitých rozvojových projektů přímo v prostorách terminálů. To sice může pro cestující znamenat dočasné snížení komfortu, ve svém výsledku však půjde o změny vedoucí k ještě modernějšímu a pohodlnějšímu letišti, které cestující po jejich dokončení určitě ocení,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Střet letadla s ptáky může skončit katastrofou

Ptáci jsou pro letadla hrozbou. Jak se nežádoucích opeřenců zbavuje pražské letiště?

Nejvíce cestujících využilo pravidelné linky do Velké Británie, Itálie, Ruska, Španělska a na pátém místě se dle provozních výsledků objevila nově Francie. Z destinací byl v roce 2019 opět nejoblíbenější Londýn, následovaly Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Skokanem roku se v meziročním srovnání stala turecká Antalya. Do této oblíbené dovolenkové destinace cestovalo z Prahy o 41 % lidí více než v roce 2018. Mezi třemi destinacemi s největším nárůstem počtu cestujících je také Amsterdam a Dauhá, hlavní město Kataru, informovalo letiště.

Letos přibudou další dvě dálkové destinace, přímo se bude z Prahy létat do amerického Chicaga a vietnamské Hanoje. Spojení do Chicaga bude od května zajišťovat společnost American Airlines. Létat by se mělo pětkrát týdně. Chicago tak doplní trojici amerických měst Filadelfie, New York a Newark, do kterých se už létá z Prahy bez přestupů.

Boeing 787 Dreamliner společnosti Bamboo Airways
Autor: Bamboo Airways Boeing 787 Dreamliner společnosti Bamboo Airways

Nové spojení mezi Prahou a Hanojí potvrdili ve středu zástupci vietnamské letecké společnosti Bamboo Airways. První let by se mohl podle nich uskutečnit už na konci března. Linka bude fungovat dvakrát týdně a vietnamský dopravce na ni nasadí Boeing 787-9 Dreamliner pro 298 pasažérů. Cesta by měla trvat okolo 11 hodin. Půjde o vůbec první přímé letecké spojení mezi Českem a Vietnamem a zároveň první pravidelnou linku Bamboo Airways do Evropy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!