Pražský dopravní podnik kvůli obstrukcím i liknavosti soudu dál přichází o desítky milionů korun ročně

Smlouva o pronájmu reklamních ploch mezi Dopravním podnikem hl. m. Prahy a firmou Rencar, patřící do skupiny JCDecaux, byla uzavřena v roce 1997. Na základě této dlouholeté a kritizované smlouvy, která potrvá až do roku 2031, zajišťuje Rencar reklamu na cca 130 000 reklamních nosičích. Jednostranné vypovězení je ze strany DPP velmi nevýhodné. Strany se soudí o platnost a výhodnost smlouvy. Zjišťovali jsme podrobnosti.
Spor o reklamní plochy pokračuje /ilustrační foto/
Spor o reklamní plochy pokračuje /ilustrační foto/

reklama

O tom, že předmětná smlouva je koncesní a tudíž spadá pod koncesní zákon, a proto jsou její dříve přijaté změny neplatné, což zneplatňuje celou smlouvu, mluví ÚOHS. V minulých dnech se v médiích objevily informace, že o neplatnosti rozhodly i dva soudy (Městský a odvolací Vrchní) v roce 2009. Jedná se ale prý o smlouvu s jinou firmou. 

„Do médií se o uplynulém víkendu rozšířila informace upozorňující na to, že smlouva mezi DPP a společností RENCAR z roku 1997 je údajně podle pravomocného rozsudku soudu již více než 10 let neplatná. DPP tuto informaci považuje za zavádějící," oddpověděl na náš dotaz mluvčí DPP Dan Šabík.

„Pokud by existovalo starší pravomocné rozhodnutí soudu, že smlouva mezi DPP a Rencarem je neplatná, DPP by na Rencar v roce 2016 nepodával žalobu, ale učinil by všechny kroky k naplnění tohoto rozhodnutí. Žádný pravomocný rozsudek ve stále probíhajícím sporu mezi DPP a Rencarem zatím žádným soudem v ČR vynesen NEBYL. DPP zažaloval Rencar v roce 2016 o neplatnost smlouvy na reklamní prostory, které podle DPP neoprávněně využívá. Tento soudní spor ani po více než 3 letech nebyl zatím ukončen, další stání je plánováno u obvodního soudu pro Prahu 9 na letošní podzim," upřesnil mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy

Informace, která je šířena do médií podle vyjádření DPP (a které má online redakce TV Prima k dispozici) se opírá o rozsudek ve sporu mezi společnostmi Rencar a euroAWK, jehož účastníkem DPP nebyl. Tento spor pravomocně v roce 2009 rozhodl Vrchní soud v neprospěch Rencaru. V odůvodnění rozsudku Vrchní soud uvedl, že smlouva z roku 1997 uzavřená mezi Rencarem a DPP, je pro neurčitost předmětu nájmu neplatná. Tuto informaci soud uvedl v rámci odůvodnění rozsudku, nikoliv ve výrokové části. Je tudíž bohužel právně nevymahatelná. „Byli bychom samozřejmě moc rádi, kdyby právně vymahatelná byla. Abychom mohli přistoupit k exekuci Rencaru z reklamních prostor DPP, potřebujeme mít pravomocný rozsudek ve výrokové části rozsudku, že Rencar má prostory vyklidit," dodal Šabík.

O uvedeném rozsudku sporu mezi společnostmi Rencar a euroAWK z roku 2009, včetně informace z jeho odůvodnění DPP ví, pracuje s ním jako s důkazem a argumentem všude, kde je možné jej použít, a je samozřejmě součástí žaloby DPP proti Rencaru. „Pevně věříme, že v rámci stávající soudního řízení mezi DPP a Rencarem toto konstatování soudu z roku 2009 vezme obvodní soud pro Prahu 9 jako návod ke svému rozhodnutí, a DPP se svojí žalobou uspěje,“ řekl závěrem mluvčí DPP Dan Šabík.

DPP dříve uvedl, že smlouvou přichází o desítky milionů korun ročně. Firma Rencar to odmítá a trvá na tom, že smlouva je platná, argumentuje mimo jiné tím, že DPP smlouvu roky plnil. Podle posudku, který si Dopravní podnik nechal vypracovat, by měl za pronájem ploch pro reklamní činnosti dostávat výrazně více než stávajících necelých 50 milionů Kč ročně. Na trhu by podle zástupců podniku bylo možné dosáhnout i dvojnásobné částky. Podle Rencaru je smlouva ale pro město výhodná. Soudy nedávno pravomocně zamítly další žalobu Rencar, ve které se firma bránila právě tvrzení podniku, že mu platí nízký nájem.

DPP už část ploch po napadené výpovědi smlouvy pronajal na základě tendru skupině BigBoard. Rencar se sice výsledku tendru bránil soudně, ale neuspěl.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!