Pražský soud začal znovu projednávat údajně zmanipulované zakázky České pošty

Už několik let se táhne soudní jednání ohledně zmanipulovaných zakázek České pošty. Podle obžaloby spolupracovali pracovníci pošty s vybranými firmami a jednali v jejich prospěch. Mezi obžalovanými společnostmi je také Agrotec z holdingu Agrofert.
Česká pošta
Česká pošta
FTV Prima

reklama

Pražský soud se dnes začal znovu zabývat případem údajně zmanipulovaných zakázek České pošty. Kauza se táhne od roku 2014, kdy celou věc začala vyšetřovat policie.

Jde o zakázky na úpravu interiéru a modernizace přepážek několika pošt. Dále se jedná o prodej pneumatik a náhradních dílů bez vypsání soutěže. V obou případech podle obžaloby jednali zástupci České pošty ve prospěch vybraných firem.

U městského soudu měl případ původně na starosti soudce Petr Novák, který však předloni odešel do důchodu. Následně se tak dostal do rukou soudce Petra Blažka. Jelikož někteří obhájci nesouhlasili s tím, aby v případu pokračoval, musí se zabývat případem od začátku.

Někteří obžalovaní na dnešním soudním jednání odmítli vypovídat, zbylí vinu odmítli. Mezi nimi jsou pracovníci České pošty, zvýhodněné firmy a jejich jednatelé. Hlavní líčení proběhne tento týden.

Česká pošta ilustrační foto

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Česká pošta nezachytila trendy internetu. Měla by rušit pobočky, ne listonoše

Zmanipulované zakázky

V roce 2017 začal městský soud v Praze projednávat údajně zmanipulované tendry České pošty z let 2012 až 2014. Kauza se dělí do dvou rovin.

V prvním případu byli obžalovaní bývalý náměstek generálního ředitele České pošty Richard Soldán, ředitel odboru investic Jiří Bílek, ředitel nákupu a zásobování Jiří Kouba a referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata Jakubcová.

Ti měli podle obžaloby zmanipulovat pět zakázek tak, aby je vyhrály vybrané firmy. Zástupcům společností poskytovali o tendrech informaci. Firmy tak mohly své nabídky upravovat a ušít je na míru. 

V případě, že přišla lepší nabídka od někoho jiného, pracovníci pošty poskytli informace o tom, jak mají firmy svoje nabídky zlevnit. Obžalovaná referentka Jakubcová seděla ve výběrové komisi.

Zakázky se týkaly úpravy interiéru nebo modernizace přepážek na pobočkách. Pracovníci měli za svou činnost od firem přijmout úplatky. Obžaloba se také týkala firem, které zakázky získaly, a jejich jednatelů.

Druhá část obžaloby se týká firmy Agrotec z holdingu Agrofert, který se momentálně nachází ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše. V době údajné manipulace se zakázkami ale Babišovi ještě patřil.

Manažer Agrotecu Pavel Richter a někdejší ředitel sekce řízení dopravy České pošty Patrik Zeithaml se podle obžaloby domluvili na tom, aby firma mohla dodávat poště pneumatiky. A to přesto, že ve vypsané soutěži Agrotec nevyhrál. Ředitel Zeithaml ale soutěž zrušil a udělal z Agrotecu dodavatele na základě staré smlouvy, tvrdí obžaloba.

Česká pošta od společnosti v letech 2012–2014 také kupovala náhradní díly, aniž by na dodavatele vypsala soutěž. Agrotec byl původně zproštěn obžaloby, státní zástupce se ale proti rozsudku úspěšně odvolal.

Vrchní soud v Praze nicméně rozsudek v případu zmanipulovaných tendrů zrušil a případ má tak na stole znovu městský soud, který ho bude tento týden projednávat.

Obžalobě momentálně čelí bývalý zástupce generálního ředitele České pošty Richard Soldán, jednatel společnosti SP Josef Šindelář a jednatel firmy Radekov Antonín Hadač. Stíhaná je také společnost Agrotec a její jednatel Pavel Richter. Zbylí obžalovaní si už v minulosti vyslechli trest, nebo byli zproštěni viny.

reklama

reklama