Pražští radní odhlasovali 30% zvýšení poplatku za odvoz odpadu, zdražovat chce i Plzeň

Radní v Praze odhlasovali novelu vyhlášky, která o třetinu zvyšuje poplatek za odvoz odpadu. Důvodem je, aby město pokrylo finanční náklady na odvoz a nemuselo doplácet, jako tomu bylo doposud. Zdražení bude možná čekat i Plzeňáky, a to dvojnásobné. V Brně platí člověk 670 korun ročně, v Teplicích ani korunu.
Pražští radní odhlasovali 30% zvýšení poplatků odvozu odpadu, zdražovat chce i Plzeň
Pražští radní odhlasovali 30% zvýšení poplatků odvozu odpadu, zdražovat chce i Plzeň
foto: pixabay.com

reklama

Náklady hlavního města na svoz komunálního odpadu jsou více než 977 milionů korun, přičemž z poplatků vybere necelých 723 milionů. Zbytek doplácí Praha ze svého rozpočtu. Novela si slibuje finanční pokrytí nákladů, musí ji ale ještě schválit zastupitelé.

Poplatek za odvoz komunálního odpadu v Praze se liší podle toho, jak často chce poplatník odpad odvážet. Nejnižší sazba - 70 litrů odpadu jednou za dva týdny - dosud činila 86 korun za měsíc a nově by se zvýšila na 112 korun. Nejvyšší poplatek - 1 100 litrů šestkrát týdně - stojí 5737 korun. Nově by se částka zvedla na 9 tisíc.

Spolu s navýšením poplatku by novela - pokud ji odsouhlasí zastupitelstvo - umožnila občanům objednat si od města odvoz bioodpadu v objemu 120 nebo 240 litrů. Cena by se zároveň snížila na polovinu, protože by službu převzalo město.

Kolik platí jinde

V Brně zaplatí člověk za odvoz odpadu 670 korun ročně. Částka se odvíjí mimo jiné i od nákladů města na odvoz odpadu. Horní hranice je tak 785 korun, zastupitelstvo se ale rozhodlo maximální možnou sazbu nepožadovat.

Stejně jako v Praze, ani v Brně nepokryjí poplatky obyvatel náklady na odpadové hospodářství. Loni muselo město doplácet 29,7 milionu korun. „Celkové náklady na sběr a svoz odpadů každoročně klesají a dochází tedy ke snižování tohoto doplatku,” sdělil online redakci TV Prima tiskový mluvčí Filip Poňuchálek.

O deset korun více na rok zaplatí lidé v Českých Budějovicích, kde město poplatek rozděluje do dvou splátek. První polovinu z 680 korun musí obyvatelé zaplatit do konce května a druhou do konce listopadu.

V Liberci činí částka za odvoz odpadu 492 korun ročně, v Ostravě pak 498 korun. Teplice nemají poplatky žádné, za svoje obyvatele platí veškeré náklady město.

Plzeň musí zdražit

Praha není jediným městem, jehož vedení se rozhodlo služby zdražit. Političtí zastupitelé v Plzni budou brzy rozhodovat o návrhu novely vyhlášky, která by poplatky za odvoz odpadu zdvojnásobila. Pokud ji město schválí, začne platit v lednu příštího roku.

V současné době platí občané Plzně za odvoz kontejneru o 120 litrech 122 korun měsíčně. Nově by se výše poplatku vrátila zhruba na úroveň roku 2014. O rok později převzalo služby odvozu odpadu město a ceny se snížily na polovinu, to se však neosvědčilo.

I po zdražení bude však muset Plzeň doplácet asi polovinu nákladů, což je více, než bývá běžné. O novele už jednala rada města, zastupitelstvo o ní bude hlasovat na následující schůzi.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama