Přechodná devadesátidenní lhůta protikuřáckého zákona dnes končí

29. 8. 2017 ZPRÁVY: DEVADESÁTIDENNÍ LHŮTA JE U KONCE - PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON PLATÍ
29. 8. 2017 ZPRÁVY: DEVADESÁTIDENNÍ LHŮTA JE U KONCE - PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON PLATÍ

reklama

Dnešek je posledním dnem, do kterého měli majitelé barů a restaurací, stejně jako obchodníci, přizpůsobit své podnikání protikuřáckému zákonu. Od středy úřady mohou uložit pokutu zařízením, kde nebudou zákon dodržovat.

Provozovatelé nově také musí z podniku osobu se zapálenou cigaretou vykázat, stejně jako podnapilé mladší 18 let. Za porušení zákona hrozí majitelům pokuta ve výši až dva miliony korun a zákaz činnosti. Kuřák může za porušení zákona zaplatit až 5 000 korun.

Mimo restaurace se zákon o zákazu kouření vztahuje také na letiště, zoologické zahrady s výjimkou vyhrazených prostor, zastávky MHD, dětská hřiště, vnitřní sportoviště nebo také v zdravotnická zařízení. Pro zákaz kouření ale přechodná lhůta neplatila, vztahuje se jen na provozovatele a provozovny. Například musí být označené symbolem „kouření zakázáno“.

Kontroly má na starosti policie a krajské hygienické stanice

Podle České obchodní inspekce mají kontroly a případné rozdávání pokut ve stravovacích zařízeních na starosti jak policie dané obce, tak hygienická stanice příslušného kraje.

První evropskou zemí, která kouření na veřejných místech zakázala, bylo v březnu 2004 Irsko. Ostrovany pak následovaly další státy. Například v Belgii ale skočilo tamní omezení až u ústavního soudu. Důvodem byly částečné výjimky ze zákazu kouření, které měly některé podniky. Tyto výjimky ale byly později zrušeny. Podle soudců šlo totiž o diskriminaci.

 

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

 

reklama

reklama