Před 3 lety zabil terorista na vánočních trzích v Berlíně 12 lidí. Advent a svátky provází zvýšená bezpečnostní opatření i u nás

Na den přesně před třemi lety šokoval celý svět teroristický útok na vánočních trzích na berlínském náměstí Breitscheidplatz. Islámský terorista tehdy najel s kamionem do davu lidí, dvanáct osob zabil a osmačtyřicet zranil. Mezi obětmi byla i jedna Češka.
Betonové zátarasy v Praze
Betonové zátarasy v Praze
archiv FTV Prima

reklama

Na dnešek připadá smutné výročí teroristického útoku na berlínské vánoční trhy, ke kterému se toho času přihlásil takzvaný Islámský stát. Krátce po osmé hodině večerní před třemi lety najel útočník s naloženým nákladním automobilem s návěsem do davu lidí.

Mezi obětmi byla i jedna Češka

Při tragické události zemřelo dvanáct lidí, kromě Němců také Češka pracující v Německu, Polák, Italka a Izraelka. V případě Češky se jednalo o prvního českého občana vůbec, který byl zavražděn při teroristickém útoku na území Evropské unie.

Teroristický útok přišel ve stejném roce jako tehdy ještě tragičtější útok ve francouzském městě Nice, kdy terorista rovněž nákladním vozidlem zavraždil čtyřiaosmdesát lidí a zranil tři stovky dalších.

Jedna ze zbraní zadržených zpravodajskou službou FSB

V Moskvě zadrželi pět podezřelých teroristů ISIS. Měli plánovat útoky

Teroristu zastřelila italská policie

Bezprostředně po vražedném útoku v Berlíně policie nalezla v kabině kamionu polské přepravní společnosti, který zůstal na místě činu, zastřeleného polského občana, přičemž útočník z místa události utekl. Policie postupem času útočníka identifikovala jako čtyřiadvacetiletého Tunisana Anise Amriho a vydala na něj několik dní po činu zatykač.

Čtyři dny po teroristickém útoku přinesla agentura Reuters informaci, že podezřelý útočník byl zastřelen během bezpečnostní kontroly nedaleko severoitalského města Milán. Poté, co italská policejní hlídka vyzvala Amriho k identifikaci, spustil proti ní palbu a zranil jednoho z policistů. Při následném pokusu o útěk ho druhý z policistů zastřelil.

Zvýšená bezpečnostní opatření i u nás

I z důvodu teroristického útoku v roce 2016 na vánoční trhy v Berlíně jsou v řadě velkých měst Evropské unie během svátků zavedena zvláštní bezpečnostní opatření. Ta se v předvánočním období nevyhnula ani hlavnímu městu České republiky.

V Praze byly v souvislosti s konáním vánočních trhů instalovány mobilní betonové bezpečnostní bloky právě proti možnému neoprávněnému vjezdu, například na Václavském náměstí nebo na náměstí Republiky. V období adventu také dohlíží na místa s vyšší koncentrací osob zvýšený počet policistů. Zvýšená bezpečnostní opatření by měla platit do 6. ledna příštího roku. Od března roku 2016 pak v České republice platí první stupeň ohrožení terorismem.

reklama

reklama