Před 65 lety ho komunisté vyhnali z domu. Stát muže odškodní částkou 200 korun

Muž, jehož rodina byla před 65 lety vyhnána ze statku, se dočkal odškodnění (ilustrační foto)
Muž, jehož rodina byla před 65 lety vyhnána ze statku, se dočkal odškodnění (ilustrační foto)
FTV Prima

reklama

Rodina Milana Hlobílka (85) byla v roce 1951 tehdejším komunistickým režimem vyhnána ze statku na Hodonínsku. Při zásahu v rámci kolektivizace bylo muži, který je již několik let v důchodu, teprve 19 let. Spravedlnosti se pan Hlobílek dočkal až teď, po dlouhých 65 letech. I když omluva od státu má pro seniora poněkud hořkou pachuť. Odškodné totiž činí 200 korun.

Nucené vysidlování lidí ze statků tehdy bylo hromadné a nazývalo se zkráceně jako akce K (čili akce Kulak, jak byli označováni majetnější rolníci). Rodina pana Hlobílka byla ze svého domova v Mistříně (dnes Svatobořice-Mistřín) vyhnána 21. dubna roku 1951.

Opustit dům musela během několika málo hodin a vzít si s sebou přitom mohla jen to, co se vešlo na přistavený nákladní automobil. Vše ostatní pak propadlo státu. Sestra Milana Hlobílka Eliška Kolečkářová už dříve uvedla, že celá rodina pak byla převezena do zhruba 15 kilometrů vzdálených Jestřabic.

Kolečkářová, které v roce 1951 bylo 19 let, kroky režimu nechápala:  „Když nás Němci vystěhovali, tak jsem si říkala – jsou to naši nepřátelé, tak to musíme strpět. Ale když tady naši lidi vystěhují člověka bezúhonného…,“ popsala své tehdejší myšlenky.

Po 65 letech dostal odškodnění 200 korun

Až do teď se nikdo z rodiny nedočkal žádné kompenzace. Teprve nyní stát učinil krok, který chybu tehdejšího režimu přiznává – tedy alespoň symbolicky. Milanu Hlobílkovi se sice kromě omluvy dostalo také odškodnění, ale jeho výše je spíše úsměvná.

Ministerstvo spravedlnosti totiž seniorovi vyměřilo kompenzaci ve výši dvou set korun českých. Částka má být náhradou nákladů za trestní řízení. Odškodnění za ušlý výdělek, o které Hlobílek také žádal, bylo nakonec zamítnuto.

Ministerstvo spravedlnosti: Ke ztrátě výdělku nemuselo dojít

V písemném odůvodnění Ministerstva spravedlnosti je pak uvedeno, že ke ztrátě výdělku nemuselo nutně dojít: „Platnou právní úpravu pak musíme bohužel vyložit tak, že kompenzací nepochybně způsobené újmy zde zůstává samotné rozhodnutí o účasti na rehabilitaci,“ píše se v dokumentu.

S výší náhrady nesouhlasí Lubomír Müller, advokát Milana Hlobílka: „Zákon o soudních rehabilitacích říká, že odškodnění má být přiměřené. Z mého hlediska částka 200 korun přiměřená není,“ okomentoval částku přiřčenou svému klientovi.

Místo statku byla postavena čerpací stanice

Proti rozhodnutí o výši kompenzace by se Milan Hlobílek mohl odvolat. Jestli tak skutečně učiní, ale podle Müllera zatím není jisté. Podle ČTK si totiž pětaosmdesátiletý senior není jistý, jestli se ve svém věku chce pouštět do dalšího soudního procesu.

Ke statku, ze kterého byla rodina Hlobílkova rou 1951 nucena odejít, tehdy patřily také přilehlé pozemky o celkové ploše přes 80 hektarů. Z důvodu, že statek byl i s pozemky v době vystěhování rodiny v družstvu, nemohl být získán zpět v době probíhajících restitucí. Statek byl později odstraněn a dnes na jeho místě stojí benzínová pumpa.

 

Autor: Šimon Pilek, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!