Předčasné volby na Slovensku? Možnost, která je každým dne blíž, Fico jí ale odmítá

Jak se zdá, tak pravděpodobnost předčasných voleb na Slovensku je den ode dne reálnější. Během pondělního dne navíc došlo k dalším zvratů. Tím prvním bylo oznámení ministra vnitra Roberta Kaliňáka o tom, že rezignuje na svůj post. Druhý pak přišel ve večerních hodinách, kdy nejmenší vládní strana Most-Híd zažádala v reakci na politickou krizi o vypsání předčasných voleb. Premiér Robert Fico tuto možnost ale prý na jednání odmítl.
Robert Fico
Robert Fico
FTV Prima

reklama

„Republiková rada Mostu-Híd pověřuje vedení strany jednat s koaličními partnery o možnostech předčasných parlamentních voleb. Pokud tato jednání budou neúspěšná, strana Most-Híd vystoupí z vládní koalice,“ uvedl po zhruba osmihodinovém jednání širšího vedení strany její předseda Béla Bugár.

I když se jedná o nejmenší vládní stranu, její rozhodnutí může mít zásadní dopad. V případě jejího odchodu totiž koalice současného slovenského premiéra Roberta Fica ztratí ve sněmovně většinu. Slovenská národní strana, tedy třetí strana současné vládní koalice, se zase vyjádřila, že pokud vláda přijde o většinu, bude pro uspořádání předčasných voleb.

3. 3. 2018 ZPRÁVY: SLOVENSKO SE ROZLOUČILO SE ZAVRAŽDĚNÝM NOVINÁŘEM

Vražda slovenského novináře a jeho přítelkyně: Byl za tím Kuciakův poslední článek nebo věděl něco víc?

Pro předčasné volby jsou i všechny opoziční strany

Podle Bugára by se předčasné volby měly uskutečnit mnohem dříve než v listopadu, kdy se v zemi budou konat komunální volby. Zkrácení čtyřletého funkčního období současné Ficovy vlády, která nastoupila do úřadu před dvěma lety, by měl ústavním zákonem schválit parlament. K takovému kroku je zapotřebí třípětinová většina všech 150 poslanců, kterou koalice ani opozice samostatně nedisponují. Pro předčasné volby se dříve vyslovily všechny opoziční strany.

Rekonstrukce vlády nebo právě předčasné volby po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky navrhl i před více než týdnem i slovenský prezident Andrej Kiska. Ten si za svá slova vysloužil velice tvrdou slovní odvedu právě od Fica, který ho obvinil například z mocenských her.

reklama

reklama