Přední americké firmy včetně Googlu přerušují byznys s Huawei. Senátor žádá přezkoumání dodávky čínských souprav metra

Obchodní válka mezi USA a Čínou se stupňuje. Významné americké technologické společnosti jako výrobci čipů Intel, Qualcomm, Xilinx a Broadcom nebo gigant Google uvedly, že zastaví dodávky komponent a softwaru pro největší čínskou technologickou firmu Huawei, uvedly zpravodajské agentury a světová média.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@Maxmpho / Twitter

reklama

Očekávané kroky amerických firem proti největšímu síťovému poskytovateli a druhému největšímu prodejci chytrých mobilních telefonu souvisejí se zařazením Huawei na černou listinu administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čínská společnost je obviňována z možných špionážních aktivit ve prospěch Pekingu.

Krok se může dotknout i amerických firem a zpomalit zavedení 5G

Zablokování dodávek kritických součástek pro Huawei může podle serveru Bloomberg rovněž narušit podnikání amerických gigantů jako je třeba Micron Technology a zpomalit zavedení bezdrátových sítí nové generace 5G.

Zdroj blízký okolnostem uvedl v neděli pro agenturu Reuters, že společnost Google pozastavila obchodní činnost s firmou Huawei, která zahrnuje dodávky hardwaru, softwaru a technických služeb, kromě těch, které jsou veřejně dostupné prostřednictvím open source licencí.

Huawei se přehnal přes Apple v celkovém prodeji mobilních telefonů

Huawei zadupal Apple do země a míří na špičku mobilních telefonů. Může ho někdo zastavit?

Stávající mobily by měly fungovat normálně, budoucím budou scházet funkce

Stávající majitelé Huawei smartphonů s aplikacemi Google by nicméně podle mluvčího společnosti měli mít nadále možnost používat a stahovat aktualizace. „Pro uživatele našich služeb bude Google Play a bezpečnostní ochrana Google Play Protect nadále fungovat na stávajících Huawei zařízeních,“ uvedl mluvčí bez dalších informací.

Přerušení dodávek by mohlo dopadnout na Huawei byznys s chytrými telefony mimo domovskou Čínu. Technologický gigant totiž okamžitě ztratí přístup k aktualizacím operačního systému Android. Nově vyráběné smartphony Huawei běžící na Androidu rovněž ztratí přístup k oblíbeným službám, jako jsou aplikace Google Play Store, Gmail nebo YouTube. Huawei tak podle zdroje Reuters bude moci využívat pouze veřejně dostupnou verzi Androidu a nebude mít přístup k licenčně chráněným funkcím.

Hlavním soupeřem Spojených států se stává Čína

Čína tvrdí, že ve hře není jen Huawei. Jde o daleko víc!

Huawei léta pracuje na vývoji vlastních řešení

Společnost Huawei nicméně uvedla, že několik posledních let strávila přípravou pohotovostního plánu pro vývoj vlastních technologií pro případ, že by bylo jeho užívání Androidu zablokováno. Některé z těchto nových technologií byly podle firmy již použity v zařízeních prodávaných v Číně. Uvedl to v březnovém rozhovoru pro Reuters jeden z takzvaných rotujících ředitelů Eric Xu.

Americký demokratický senátor Chuck Schumer zase po federální vládě USA žádá z důvodu národní bezpečností prošetření zakázky s jinou čínskou společností – CRRC, státem vlastněným předním světovým výrobcem osobních vlaků. Senátorův podnět se týká plánu nových vagónů newyorkského metra, které má čínská firma dodat, a přichází poté, co na firmu při čtvrtečním slyšení udeřili američtí zákonodárci, aby z důvodu bezpečnostních obav omezila svůj přístup do amerických projektů.

reklama

reklama