Předražená záchodová štětka: Vánoční strom v centru Říma vzbuzuje smích i vztek

Mnoho českých náměstí zdobí vánoční stromy. Ať už jsou velké, nebo menší, pokud chce nějaké město v tomto ohledu zapůsobit, musí zohlednit také estetickou stánku stromu. S něčím podobným si ale evidentně příliš nelámali hlavu radní v italské metropoli Římě.  Na jednom z neznámějších náměstí Věčného města totiž vztyčili poněkud ošuntělý vánoční symbol.
Římští radní si kvůli nepěknému vánočnímu stromu uřízli pořádnou ostudu
Římští radní si kvůli nepěknému vánočnímu stromu uřízli pořádnou ostudu
Twitter/Ruptly

reklama

Ostuda, ubohost, směšné, nehorázné… Tak těmito a mnoha dalšími výrazy komentují Římané vánoční strom, který „zdobí“ slavné Piazza Venezia, neboli Benátské náměstí. Jak je z fotografií a videí patrné, jeden ze symbolů Vánoc evidentně není v nejlepší kondici a místní se dokonce vsázejí, jestli vůbec do vánočních svátků vydrží.

„Ta dezolátní jedle, kterou sem vedení města přivezlo, dokonale reprezentuje římskou administrativu,“ rýpl si na twitteru do místních politiků známý novinář Vittorio Zucconi. Ten dal stromu také nepříliš lichotivou přezdívku „Spelacchio“, což by se dalo přeložit jako Šereda nebo Otrhanec. A novinář není rozhodně jediný, komu se vánoční strom stojící před majestátným památníkem krále Viktora Emanuela II. nepozdává. Někteří ho přirovnávají k záchodové štětce, jiní se smějí, všiml si server RT.

A co se vlastně stalo, že Věčné město- turisty tolik vyhledávané pro svou krásu reprezentuje tak nevkusný vánoční strom? Podle listu La Repubblica za jeho vzhled může naprosto amatérská přeprava z více než 600 kilometrů vzdálené provincie Trento. Existují totiž fotografie, na kterých je současný Spelacchio ještě krásnou zelenenou jedlí. Jenže během 643 kilometrů dlouhé cesty nebyl strom ničím chráněn. Naopak byl vystavěn větru a mrazu a to se na něm evidentně podepsalo.

Celou smutnou vánoční pohádku pak uzavírá skutečnost, že se celkové náklady za Spelacchia vyšplhaly na neuvěřitelných 48 600 eur (přibližně 1,2 milionu korun), píše La Repubblica. Na druhou stranu, který vánoční strom se může pochlubit svým vlastním twitterovým účtem s více než třemi tisíci sledujících?

Spelacchio má svůj vlastní twitterový účet
Autor: twitter Spelacchio má svůj vlastní twitterový účet

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!