Předstírala, že objednává pizzu, volala však policii. Překvapený násilník skončil v poutech

Inovativní způsob řešení domácího násilí zvolila dcera oběti v Ohiu. Její matku ve tmě napadl násilník. Ta však zachovala chladnou hlavu - nechtěla, aby násilník před policií vzal nohy na ramena. Vytočila proto policii a dělala, že objednává pizzu. Místo kurýra s pizzou však dorazila policie s pouty a násilník skončil ve vazbě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Za čtrnáct let služby ohijský dispečer Tim Teneyck nezažil podobný hovor. Po spojení se ozvala mladá žena, která mu oznámila, „že by si ráda objednala pizzu“. „Vy voláte tísňovou linku 911, abyste si objednala pizzu?“ otázal se překvapený dispečer. Žena mu potvrdila, že tomu tak skutečně je. „Toto je ale špatné číslo na objednávku pizzy,“ připomněl druhé straně hovoru dispečer. „Ne vy to nechápete,“ pokračovala žena. Dispečerovi v tento moment došlo, že něco není v pořádku. „Byla to intuice. Podobné případy vidíte na Facebooku, ale není to něco, na co by někdo byl kdy vyškolen. Jsme školeni pouze abychom naslouchali,“ přiznal pro ohijskou lokální stanici ABC 13 dispečer.

Ostatní by zřejmě zavěsili

Teneyck si myslí, že ostatní jeho kolegové by v hovoru nepokračovali a spojení by přerušili, protože by si mysleli, že jde o žert. S tím souhlasí i policejní náčelník města Oregon v Ohiu Michael Navarre. „Je to excelentní práce ze strany našeho člověka. Ostatní dispečeři by pravděpodobně zavěsili,“ řekl pro ABC 13 Navarre.

Dispečer musí pochopit, že jste v problémech

Podobně jako dispečer, ani policejní náčelník se nikdy nesetkal s podobným postupem nahlášení domácího násilí. „Nesetkal jsem se s něčím podobným během dvaačtyřicetileté služby,“ uvedl. Jedním dechem ale dodal, že přestože se jedná o neobvyklý postup, tak v dané situaci byl správný. Dorozumívání prostřednictvím takovýchto šifer může v takové situaci pomoci. Lidé v nouzi by podle něj „měli jedním nebo druhým způsobem dát dispečerovi najevo, že si ocitli v problémech“.

Dispečer tak v hovoru s dcerou oběti dál pokračoval. „Je tam pořád ten chlápek?“ zeptal se po chvíli. „Jo, potřebuji velkou pizzu,“ odpověděla mu žena. „Dobře. Co zdravotnickou pomoc? Potřebujete také zdravotnickou záchrannou službu? ujišťoval se dispečer. „Ne, se salámem,“ odpověděla mu šifrovaně žena.

Vše mělo šťastný konec

Dispečer tísňové linky 911 pak už pouze instruoval policisty, aby si vypnuli sirény, než se přiblíží k domu, kde probíhá domácí násilí. Díky pohotové akci dcery oběti i dispečera se policistům podařilo chytit pachatele přímo při činu. Tím byl Simon Lopez, který nyní čelí podezření za veřejnou intoxikaci, ohrožování chodců a domácí násilí. Policie jej následně poslala do vazby. „Dispečer zvládl ten hovor velmi dobře a situace měla šťastný konec,“ dodal policejní náčelník Navarre.

reklama

reklama