Předvánoční kontroly ani letos nedopadly úplně nejlépe

Právě nyní v předvánočním čase výrazně posílila své kontroly Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Inspektoři se zaměřují jak jinak, než na vánoční zboží.
8. 12. 2017 ZPRÁVY: PŘEDVÁNOČNÍ KONTROLY SZPI ANI LETOS NEDOPADLY ÚPLNĚ NEJLÉPE
8. 12. 2017 ZPRÁVY: PŘEDVÁNOČNÍ KONTROLY SZPI ANI LETOS NEDOPADLY ÚPLNĚ NEJLÉPE

reklama

Ani letos kontroly nedopadly úplně nejlépe. Inspektoři SZPI se zaměřili hlavně na sušené ovoce, ořechy, citrusy anebo cukrovinky. A bohužel ne všechny kontroly dopadly dobře. Některé zboží, výrobky a plody musely být okamžitě staženo z prodeje.

Problémové třeba byly datle, ve kterých inspektoři našli mrtvé škůdce. Následně inspektoři společně s celníky také zadrželi zásilku 4 tun sušených fíků z Turecka. Fíky obsahovaly nebezpečný a karcinogenní aflatoxin, což je látka, která je produkovaná metabolismem plísní. Inspektoři SZPI také objevili zásilku 22 tun lískových oříšků z Ázerbájdžánu. V oříšcích byl překročen šestinásobně limit právě pro Aflatoxin. A to stále není všechno. SZPI se zaměřila také na exotické ovoce a citrusy a ani tam kontroly nedopadly na jedničku.

Mluvčí SZPI, pan Radoslav Pospíchal pro naši televizi uvedl, že zkontrolovali mimo jiné 155 vzorků citrusových plodů. „Z nich jsme zjistili ve 22 případech nějaké nevyhovění, nějaký přestupek. Jednalo se například o nahnilé ovoce v 10 případech, jednalo se také o špatné dodržování nebo nesprávné dodržování označování, chyběly všechny povinné údaje, které musí u citrusových plodů být uvedeny,“ řekl mluvčí.

Jak inspektoři dodávají, výsledky letošních kontrol jsou podobné těm z loňského roku. SZPI se ale také zaměřila na vánoční trhy. Tady zatím inspektoři kromě drobných hygienických prohřešků nemuseli řešit žádné vážnější problémy.

reklama

reklama