Překvapení: Delegáti ODS nezvolili Udženiju za první místopředsedkyni. Zvítězil Stanjura

Kandidátka na místopředsedkyni ODS Alexandra Udženija, která neměla protikandidáta, získala 217 z 434 platných hlasů. Po vyhlášení výsledků se vzdala své kandidatury a uvedla, že dá šanci jinému kandidátovi zvolenému z pléna. Statutárním zástupcem staronového předsedy ODS Fialy zvolil kongres šéfa poslanců Zbyňka Stanjuru.
Zbyněk Staňura
Zbyněk Staňura
foto ODS

reklama

Statutárním zástupcem staronového předsedy ODS Petra Fialy zvolil kongres Zbyňka Stanjuru. Šéf poslanců občanské demokracie nahradil ve funkci dosavadní první místopředsedkyni Alexandru Udženiju, která kandidovala v první volbě jako jediná, ale překvapivě nezískala dostatečný počet hlasů. Na nominaci Stanjury se po neúspěchu Udženiji dohodlo vedení ODS s regionálními lídry. Ve volbě získal 322 z 500 odevzdaných hlasů.

Stanjura měl nakonec dva protikandidáty navržené z pléna. Bývalý bulvární novinář a starosta Řeporyjí Pavel Novotný získal 65 hlasů, radní pro školství Prahy 6 Marie Kubíková 69 hlasů. V obou volbách nominaci pro časové vytížení odmítl europoslanec Alexandr Vondra.

V tu chvíli vedení ODS muselo reagovat na vzniklou situaci a sešli se v zákulisí krajští předsedové strany s Petrem Fialou s tím, že nabídnou nového kandidáta. Tím se stal Zbyněk Stanjura. Předseda Petr Fiala k návrhu mimo jiné uvedl, že kandidát Stanjura je výraznou osobností v Poslanecké sněmovně a myslí si, že bude dobrým prvním místopředsedou ODS.

Nato se přihlásila radní pro školství z Prahy 6 Marie Kubíková, která sebe navrhla na post první místopředsedkyně. Později svoji kandidaturu vysvětlila tím, že hodlá politiku strany, které lidé často nerozumí, lépe objasňovat a sdělila, že vedle Petra Fialy by jako žena mohla představovat vyvážený „pár“ – „tandem“. Vystoupil Jiří Oberfalzer, který navrhl, aby na pozici byl navržen Alexandr Vondra. Ten později vystoupil a vysvětlil, že tuto pozici nelze vykonávat z Bruselu sedmkrát v týdnu a po celý měsíc. Doporučil plénu zvolit Zbyňka Stanjuru.

Ten vystoupil se svým projevem a mimo jiné uvedl, že cílem ODS je sestavovat vládu, a proto je nutné volby vyhrát. „Musíme nejprve tomu věřit sami a pak tomu uvěří voliči,“ dodal Stanjura. Chce především čerpat hlasy od nevoličů a pak od voličů jiných stran. Řekl dále: „Dobrého lídra, toho máme a dobrý přesvědčivý program vytvoříme, na něm děláme. Hodnoty ODS jsou v r. 2020 stejné jako v roce 1991. Co se změnilo, je naše společnost. Dříve neexistovala střední třída a dnes je motorem státu – je to střední třída, kterou musí ODS hájit.“ Projev zakončil prohlášením, že získání střední třídy je klíčovým úkolem. „Když ji (střední třídu) budeme hájit, tak nás budou volit. Vyhrajeme volby pro sebe a střední třídu,“ řekl Zbyněk Stanjura.

Ke kandidatuře na post prvního místopředsedy se přihlásil ještě Pavel Novotný (starosta Řeporyjí), který v emociálním - pro něj typickém - projevu mluvil o tom, že je pro ODS potřebný, neboť je známou osobností, která dokáže na rozdíl od jiných zabojovat proti Babišovi. Uvedl pro svoji kandidaturu slova ve smyslu „nevyhazujte mě, ještě mě potřebujete“.

Delegáti nyní budou volit z těchto uvedených kandidátů.

Autor: Miro Radušević, ČTK

reklama

reklama