Překvapení jménem Udženija. Jak nesla prohru?

Kongres ODS měl nečekaný průběh hned ve svém začátku, kdy něco málo přes čtyřicet procent delegátů nedalo hlas jediné kandidátce na post prvního místopředsedy - Alexandře Udženiji.
Alxandra Udženija
Alxandra Udženija
foto ODS

reklama

Odevzdáním nadpoloviční většiny neplatných hlasů dali delegáti najevo, že dosavadní první místopředsedkyně u nich právě popularitu a důvěru nemá. Stalo se tak poprvé po třiceti letech existence ODS. Svým způsobem to lze komentovat, že je to také prohra Fialy a má pravdu Jan Hamáček, když vyčetl vedení ODS, že na sjezdu před volbami nediskutovala. Delegáti si zkrátka nenechali líbit od vedení předem připravený scénář. Chtěli jej psát sami. Možná, že v tomto aktu bude záchrana ODS i do budoucna.

Zbyněk Staňura

Překvapení: Delegáti ODS nezvolili Udženiju za první místopředsedkyni. Zvítězil Stanjura

Jak na to reagovala bývalá místopředsedkyně?

„Je to těžké, je to o celkové náladě v sále, dopadlo to, jak dopadlo a život jde dál. ODS má další osobnosti, které mohou uspět v této funkci,“ řekla jen pár minut po své prohře Alexandra Udženija.

Dále se snažila vysvětlit příčiny neúspěchu a je vidět, že vinu přičítá mimopražským delegátům: „Získala jsem nominace z mnoha krajů. Ale delegáti jakoby nerespektovali tyto názory. Vycházela jsem z Prahy a vnímání toho, jak to my z Prahy vše vnímáme.“

Nakonec se zmínila, jak vidí další pokračování a směřování ODS:  „Uvidíme, kdo bude zvolený za prvního místopředsedu. Nemyslím si, že se náš směr nějak změní. Je to tím, že Fiala získal silný mandát a tím se směr nezmění. A dál? Říkala jsem v projevu, musíme učinit naši politiku srozumitelnější a tam máme rezervy. Budu prosazovat, aby nám lidé rozuměli, aby lidé věděli, co určitým konkrétním návrhem chceme řešit.“

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!