Překvapivě bez Grety? Nobelovu cenu míru získal etiopský premiér Abiy Ahmed

Nobelovu cenu míru za letošní rok získal etiopský premiér Abiy Ahmed Ali „za svou rozhodující iniciativu při vyřešení hraničního konfliktu se sousední Eritreou,“ uvedl podle agentury DPA v pátek norský Nobelův výbor, který o laureátovi rozhoduje. Ahmed je vůbec první Etiopan, který získal Nobelovu cenu.
Etiopský premiér Abiy Ahmed
Etiopský premiér Abiy Ahmed
@NobelPrize / Twitter

reklama

V obecnější rovině byl etiopský ministerský předseda zvolen ze seznamu 301 navržených kandidátů za své „úsilí o dosažení míru a mezinárodní spolupráce“.

Posílí bratrství mezi národy a lidmi v regionu

„Pokojná, stabilní a úspěšná Etiopie bude mít mnoho vedlejších pozitivních efektů a pomůže posílit bratrství mezi národy a lidmi v regionu,“ uvedla vedoucí norské Nobelovy komise Berit Reiss-Andersenová. „Jde o uznání a povzbuzení.“

Ahmed vstoupil do premiérského úřadu v dubnu 2018 a rychle přistoupil k řešení dlouhotrvajícího konfliktu se sousední Eritreou, což vyústilo v mírovou dohodu ukončující dlouhodobou patovou situaci, uvedla komise, která zohlednila také jeho mírová úsilí v dalších zemích v regionu: Súdánu, Keni a Somálsku.

Kde všude používáte baterie?

Nobelova cena za chemii udělena za vývoj lithium-iontových baterií

První Etiopan s Nobelovou cenou

Abiy Ahmed Ali je prvním Etiopanem, který získal Nobelovu cenu. Je navíc jubilejním stým laureátem Nobelovy ceny v historii.

Seznam navržených na tuto cenu byl přitom letos čtvrtý největší od roku 1901. Obsahoval 223 jednotlivců a 78 organizací.

Před pátečním vyhlášením byla přitom mezi bookmakery i odborníky často zmiňována nezletilá švédská aktivistka Greta Thunbergová. „Nikdy nekomentujeme toho, kdo cenu nezískal… nebo nad kým spekulují bookmakeři,“ uvedla Reiss-Andersenová na dotaz směřovaný ke Gretě.

Každá cena oceněna dvaceti miliony korun

Tento týden byly již uděleny Nobelovy ceny v oborech lékařství (William G. Kaelin Jr., Peter J. Ratcliffe a Gregg L. Semenza), fyzika (James Peebles, Michel Mayor, Didier Queloz), chemie (John M. Goodenough, M. Stanley Whittingham, Akira Jošinoa), literatura (Peter Handke, Olga Tokarczuková, která ji získala letos za rok 2018, v němž nebylo ocenění uděleno). Příští týden se očekává oznámení Nobelovy ceny za ekonomii.

Každá cena má hodnotu 9 milionů švédských korun (zhruba 21,5 milionu českých korun). Ceny jsou tradičně udělovány 10. prosince na výročí úmrtí švédského průmyslníka a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!