Překvapivý comeback? Silvio Berlusconi má podle průzkumů nakročeno do čelních pozic italské politiky

Itálii čekají v březnu parlamentní volby a poslední průzkumy poukázaly na jednu hodně překvapivou skutečnost – na politické výsluní se opět dere Silvio Berlusconi (81). Bývalý italský premiér, který proslul řadou kontroverzí, začíná se svoji stranou Forza Italia atakovat 20% hranici.
Silvio Berlusconi

Podle průzkumu společnosti Tecnè pro kanál TgCom24 posílila Forza Italia v posledních dnech a týdnech o tři procentní body na 18 %. Berlusconiho strana tak zřejmě ubírá voliče poslednímu vítězi voleb- Demokratické straně. Ta se s 20,7 % dokonce propadla na své historické minimum.

Vzhledem k tomu, že středolevé strany by v současné chvíli složily koalici se silou pouhých 28 % a Hnutí pěti hvězd, pravděpodobný vítěz voleb, je zatím proti koalici s jinými stranami, spekulují italská média o spojení právě Forza Itália a Demokratické strany, což by jim podle aktuálních průzkumů zajišťovalo téměř 40 %. A při tomto scénáři by se nedalo vyloučit ani to, že by Silvio Berlusconi opět usedl do premiérského křesla.

Daňové úniky i sex s nezletilou

Bývalý předseda vlády a jeden z nejbohatších Italů proslul také mnohými problémy. Před soudem stanul více než dvacetkrát a na krku měl obvinění typu spolčení s mafií, falšování účetnictví, zpronevěra či daňové podvody. Jedním z nejznámějších prohřešků byla aféra „Rubygate“, kdy byl Berlusconi přistižen během sexuálních orgií s nezletilou marockou zpěvačkou.

Kontroverzní miardář byl dokonce několikrát odsouzen, do vězení ale díky různým obstrukcím nikdy nenastoupil. V roce 2008 si mimo jiné prosadil zákon, který znemožnil trestní stíhání premiéra, prezidenta a předsedů sněmovny a senátu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama