Premiérový díl Karantény: Praktické rady od epidemiologa, Pohlreich prozradil, co chystá pro hasiče, policisty a záchranáře

Na obrazovkách televize Prima večer proběhl první díl speciálního pořadu Karanténa aneb Jedeme v tom všichni! Moderátoři Libor Bouček a Markéta Fialová se spolu s epidemiologem Rastislavem Maďarem a šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem snažili najít odpovědi na otázky, které v souvislosti s pandemií koronaviru a karanténními opatřeními zajímají snad úplně všechny. A nechyběly ani pozitivní zprávy.

Premiérový díl Karantény se nesl v poměrně netradičním formátu. Zatímco Libor Bouček moderoval klasicky ze studia, Markéta Fialová mu sekundovala z domácího prostředí, kde aktuálně podstupuje preventivní 14denní karanténu. Po úvodním souhrnu nejaktuálnějších informací a poděkování za pomoc dobrovolníkům, kteří v této složité situaci pomáhají potřebným, se ke slovu dostali i hosté pořadu.

Jako první odpovídal na otázky obou moderátorů, kteří tlumočili i dotazy diváků, uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něj si, při vší úctě ke třem obětem, vede Česká republika ve srovnání s jinými státy velmi dobře a zatím to nevypadá, že by epidemie koronaviru měla znamenat pro české zdravotnictví kritický problém. „Daří se nám zatím udržet tu nemocnost, hlavně u té zdravější části populace, u té mladší. Seniorů máme, na rozdíl od Itálie nebo Španělska, poměrně výrazně méně než 10 % mezi pacienty,“ zhodnotil současný stav Maďar.

„Když jedete sami v autě, roušku mít nemusíte“

Že se původně epidemie v Číně postupně vyvine v pandemii, začal Maďar tušit v momentě, kdy statistiky z Číny vykazovaly enormní nárůst nakažených, a ukázala se tak vysoká infekčnost koronaviru, který se přenáší z člověka na člověka. Koronavirus navíc pomohli rozšířit i lidé bez příznaků onemocnění.

Co se týče nynějšího epicentra nákazy, kterým se po Číně stala Itálie, naznačil epidemiolog, že úřady na Apeninském poloostrově zaspaly a důrazná opatření proti šíření koronaviru přišla pozdě. „Teď už se jednoznačně ukazuje to, co jsme tušili od začátku - že mezinárodní fotbalový zápas v Miláně, kde hrálo Bergamo proti Valencii (19. února, pozn. red.), byl jedním z klíčových faktorů, který způsobil to rozšíření nemoci právě do oblasti Bergama a následky toho, že včas nezakázali ty hromadné akce, si nesou dodnes,“ řekl Maďar.

Maďar také odpověděl na několik dotazů diváků, například jestli by měl mít člověk nasazenou roušku i během jízdy v autě. Podle epidemiologa je to nutné v případě, kdy dotyčný převáží rizikovou osobu, kterou je například senior. „Pokud je tam člověk sám nebo s nejbližší rodinou, tak bych tu roušku skutečně sundal, ať nám proschne,“ doporučil Maďar.

Lanýže pro hasiče, policisty a záchranáře

Druhým hostem Karantény byl šéfkuchař a podnikatel Zdeněk Pohlreich. I na Pohlreicha, jakožto majitele restaurace, dopadají vládní nařízení velice tvrdě. Současná opatření označil za „náhlou smrt“ a Prahu pak za „mrtvé město“, kde restaurace nemají komu prodávat. I přesto ale nabízí své pokrmy dál. Spolu s dalšími šéfkuchaři, mezi kterými je například Jan Punčochář, organizují přípravu jídel pro členy záchranného integrovaného systému. „Mám pocit, že jsou ti lidé nepostradatelní a zároveň také neviditelní,“ vysvětlil Pohlreich, proč si šéfkuchaři vybrali zrovna složky IZS.

Podle Pohlreicha se denně zvládne připravit přibližně 800 porcí jídel. Hasiči, zdravotníci a policisté si tak dnes mohli vychutnat například svíčkovou nebo hovězí Stroganov. „Zítra to bude vtipné, protože náš dodavatel lanýžů má volná dvě kila lanýžů, takže si myslím, že budeme mít první lidi z IZS na světě, kteří budou mít něco s lanýži,“ navnadil Pohlreich na středeční menu.

Z předchozí věty je zřejmé, že se pořad nenesl pouze ve vážném duchu, ale snažil se současnou situaci i odlehčit. V průběhu Karantény tak přišlo i na reportáž o tom, jak se koalové, které se podařilo zachránit před požáry, vracejí zpět do australské přírody. Proběhlo také několik vtipných videí, jak se lidé snaží v karanténě zabavit a nechyběl ani pohled do karantény bývalých špičkových sportovců, Petra Čecha a Jiřího Ježka.

Na pořad Karanténa se můžete těšit i nadále. Jako host zavítá do příštího dílu ekonom Tomáš Sedláčke. Na celý premiérový díl Karantény se můžete podívat v úvodním videu článku.

Tagy: