Přemíra spánku škodí naší paměti podobně jako spánková deprivace, zjistili vědci

Spánek delší než devět hodin může být pro naši paměť stejně škodlivý jako ten, který trvá jen pět hodin. Podle serveru Daily Mail je dobře známo, že lidé, kteří spí méně než pět hodin, mohou očekávat problémy s pamětí. Ale stejný efekt může podle nové studie přinést i neúměrně dlouhý spánek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vědci se zaměřili na výsledky testů paměti u více než čtyř set tisíc lidí. Ti byli požádáni, aby k sobě přiřadili šest párů karet otočených vzhůru poté, co měl čas na jejich zapamatování.

Čím delší spánek, tím horší paměť?

Účastníci testu, kteří uvedli, že spí devět hodin, dělali stejně jako lidé, kteří spí pět nebo méně hodin, větší počet chyb než ti, kteří spánku věnují sedm hodin. V rámci onoho testu dělali o pět procent více chyb, po zohlednění dalších faktorů jako věk nebo pohlaví chybovost klesla na dvě procenta.

Lidé spící deset hodin pak dělali o jedenáct procent více chyb, respektive o šest procent, po zohlednění dalších faktorů.

Spíte o víkendu déle?

Víkendovým dospáváním ztracený spánek nenahradíme, ukázal experiment

Výsledky těchto testů naznačují, že příliš dlouhý spánek má na paměť a myšlení podobně negativní dopad jako spánková deprivace. Vědci se domnívají, že lidé spící příliš dlouho mohou mít horší kvalitu spánku, což brání správnému fungování mozku během spánku a vede k vyššímu riziku kognitivních problému.

Krátký i dlouhý spánek spjat s rizikem demence

„Někteří lidé si možná myslí, že jít do postele a spát jak jen dlouho chtějí je fajn, ale naše zjištění ukazují, že příliš dlouhý spánek může ovlivnit paměť,“ uvedla autorka studie doktorka Victoria Garfieldová.

Její slova potvrzuje i Albert Henry, hlavní autor výzkumu publikovaného v Internal Journal of Epidemiology: „Našli jsme několik málo důkazů, že krátký a dlouhý spánek je spojen s rizikem demence, nicméně zapotřebí je k tomu dalšího výzkumu.“

Reklama
Reklama