Přepadení turecké základny v Kurdistánu a další válečné zpravodajství

Už ze tří zdrojů je hlášený útok kurdského obyvatelstva - převážně civilního - na tureckou vojenskou základnu v severním Iráku/autonomním Kurdistánu v oblasti jednoho z hlavních měst, tedy Dohuku. Jsou  to opět z zdroje z facebooku, ale kromě stálých zdrojů v Německu i v Kurdistánu potvrzuje toto dění i německý novinář Jan Jessen.
Syrská armáda Foto southasiavoice
Syrská armáda Foto southasiavoice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popravdě, není se co divit. Už několik týdnů a předtím už mnohokrát během loňského roku turecké letectvo bombardovalo severní část autonomního Kurdistánu a severní Irák. Důvodem byl a je, jako vždy, boj proti zakázané "teroristické" straně PKK a jejím vojenským složkám. Tyto útoky v poslední době zesílily, zřejmě i z toho důvodu, že Turecko nemá zelenou ani z USA, ani z Ruska k útoku na jednotky YPG v severní Sýrii. Erdogan někde musí válčit a vítězit. Komunální volby v Turecku se blíží. Při těchto útocích proti PKK a jejím základnám zahynulo v posledních dnech sedm civilistů z oblasti. Dnes proto zaútočili rozzuření lidé na tureckou základnu u města Amedi, vypálili ji, včetně vozidel a strážních věží a ukořistili i nějaké zbraně. Turečtí vojáci údajně utekli. Jeden z demonstrantů, ale některé zdroje hlásí víc, měl být zabit, je mnoho zraněných - není jasno kým.

Podle zatím nepotvrzených zdrojů se Pešmergové, tedy milice a armáda věrná vládě autonomního Kurdistánu, snažila zabránit lidem v demonstraci a zničení základny. Pokud to tak je, není to dobrá zpráva. Jedna věc je, že se vláda autonomního Kurdistánu snaží vyjít po dobrém s Tureckem, i vzhledem k obchodům s ropou, ale jiná věc by byla, pokud by její jednotky zasahovaly proti vlastním lidem. Rodina Barzání, která má nemalé zásluhy na emancipaci Kurdů nejen v této oblasti, by se mohla zkompromitovat do té míry, že by ji Kurdové přestali považovat záruku nezávislosti. Už její nečinnost a jen formální protesty proti tureckému bombardování i pozemním operacím ji staví v mnoho očích do pozice spolupachatele. Je známa nevraživost mezi PKK a YPG na jedné straně a oddíly Peshmerga na druhé - ale tohle by snad už bylo příliš. I obyvatelé autonomního Kurdistánu z měst jako jsou Erbil a Sulejmánia píšou na své fb stránky : "Turci pryč z Kurdistánu!" Zvláště pokud, jak píše Faruk Firat, komentátor dění v Kurdistánu a už i agentura ANF, turecké letectvo bombarduje oblast kolem základny is vesnicemi Seladizé, Deralok a Zap. Místní i komentátoři se obávají masakru i toho, že díky takřka úplné závislosti na Turecku může autonomní Kurdistán čelit i humanitární krizi.

Další dění v oblasti je také na pováženou - už 19. ledna přišla zpráva, že v provincii  Hamá se dostaly  do konfliktu pátá rusko - syrská armáda pod velením syrského brigádního generála Suhaila al- Hassana na jedné straně a  čtvrtá divize syrské armády na druhé straně,  které oficiálně velí bratr syrského prezidenta Mahar al-Asad, ale která je prý pod kontrolou Íránu. Tuto zprávu, jíž se ani věřit nechce, zveřejnil Spiegel-online v článku s názvem: "Asadovi spojenci se do sebe pustili". Jde o oblast na okraji provincie Hamá,  širokého údolí, které leží mezi domovskou provincií Asadova klanu a Idlíbem, poslední baštou rebelů. Chtějí ji mít pod svou kontrolou jak Rusové, tak Íránci. A prý se do sebe pustili se vší vervou - tanky, granáty i kulomety. Že by boj o kořist? Takovou otázku klade autor článku Christoph Reuter.

Když k tomu připočteme Venezuelu - zdá se, že kde je ropa, nikdy nebude klid.

Video k útoku na tureckou základnu - ZDE

Jana Kunšteková

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama