Přepisování filmů a pohádek pokračuje. Disney vymazal scénu z 20 let starého Toy Story 2

Fanoušci si všimli, že z nové 4K verze Toy Story 2: Příběhu hraček, která vyšla začátkem roku, v tichosti zmizela zřejmě „závadná“ scéna s náznakem sexuálního podtextu ze závěru filmu. Scéna byla součástí takzvaných „bloopers“ – nepovedených scén z natáčení filmu (u kresleného filmu se tak jedná o „vtip na druhou“). Informovala o tom zahraniční média.
Toy Story 2: Stinky Pete a Barbíny
Toy Story 2: Stinky Pete a Barbíny
Reprofoto: @Soundtracs / youtube

reklama

Smazaná scéna tohoto finančně úspěšného animovaného filmu byla součástí sestřihu nepovedených scén a záběrů z natáčení, které někteří tvůrci dávají na závěr filmu, nejčastěji jako podkres běžících závěrečných titulků. U animovaného filmu se logicky jedná o smyšlené vtipné scénky.

Inkriminovaný záběr parafrázuje castingový proces, při kterém jsou Stinky Pete, což je postava postaršího zlatokopa, a dvě Barbíny v krabičce od hraček, přičemž netuší, že jsou natáčeni.

Kontroverzní scéna zasažena dozvukem #MeToo?

„Takže, vy dvě jste absolutně identické?“ ptá se Stinky Pete. „Víš/víte, jsem si jistý, že bych tě/vás mohl dostat do Toy Story 3,“ přičemž chytá za ruku jednu z Barbín. Nato si všimne, že je natáčený, vyleká se a překotně pokračuje na kameru: „Omlouvám se, už jsme zpátky? Tak jo, dívky, bylo to s vámi pěkné popovídání…“

Po dvaceti letech, kdy scéna ve filmu nevzbuzovala větší pohoršení, se tak podle všeho stala další zasaženou v souvislosti s hnutím #MeToo, které poukazuje na sexuální obtěžování. Tak jako tak, většina děti, pro které je film zejména určen, tuto scénu zřejmě stejně nepochopí, ale na pováženou je dvacetiletá prodleva, po které byla scéna v tichosti smazána.

Nejedná se o první případ autocenzury

Zajímavostí je, že ze sexuálního obtěžování byl v souvislosti s #MeToo obviněn právě i režisér tohoto filmu John Lasseter, který společnost Disney v minulém roce opusitl se slovy, že šlo o nedorozumění.

Nejedná se o první krok společnosti Disney vůči svým kontroverzním scénám či filmům. Například film Song of the South z roku 1946, který získal Oscara za nejlepší filmovou píseň, nebyl od devadesátých let nikdy znovu vydán mimo USA a nikdy nebyl vydán na domácích formátech jako je VHS, DVD nebo Blu-Ray. Důvodem je kontroverze, kdy film zobrazuje na základě stereotypů Afroameričany jako útočné a rasistické.

reklama

reklama