Přes 20 tisíc ukradených či vykradených aut ročně! Co dělat, když se to stane právě vám?

Možná se vám to už stalo, možná je to vaše noční můra. Přijdete k zaparkovanému vozu, ale místo je prázdné nebo auto „vybílené“. Nevěříte vlastním očím, ale je to tak. Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.
Zloděj vykrádá auto
Zloděj vykrádá auto
iStock

reklama

Podle policejních statistik sice počet ukradených aut za posledních 15 let klesl, a to dost radikálně, přesto šok po příchodu k prázdnému parkovacímu místu zažijí každoročně stále ještě tisíce majitelů vozidel. Další tisíce aut jsou ročně vykradeny nebo jsou z nich odcizeny součástky. Například předloni byli zloději „úspěšní“ v asi 25 tisících případů (z toho ukradeno bylo více než šest tisíc aut a vykradeno 18,5 tisíce). Za loňský rok (do listopadu) to bylo celkem 21,5 tisíce případů (zatím nejsou k dispozici statistiky za celý rok). To znamená, že v přepočtu na každý den roku musí takovou situaci řešit průměrně asi 68 lidí. 

Pokud přitom jezdíte autem typické české značky, měli byste se mít na pozoru ještě víc. Právě tyto vozy, které po našich silnicích jezdí nejvíce, se také nejčastěji stávají terčem zlodějů. Hodně se kradou také evropské značky. I u nich je velká poptávka po náhradních dílech (nejvíc se kradou kola, ochranné kryty kol, světla a čelní deska s dálniční známkou). Naopak korejská, japonská či americká auta tolik „netáhnou“. Ale protože se i tyto značky začínají více prodávat, předpokládá se, že se o ně brzy zloději začnou zajímat také víc.

Pokud bydlíte v Praze nebo častěji jezdíte do Prahy, severních či středních Čech nebo do Moravskoslezského kraje, měli byste o to víc dbát na prevenci. Tady totiž zloději auta kradou i vykrádají nejvíc. A všude. Nebojí se jednat v bočních neosvětlených uličkách ani na rušných sídlištích nebo parkovištích u supermarketů. Během dne i v noci.

Auto není na svém místě. Co teď?

 1. Přijdete-li k místu, kde mělo stát vaše auto, ale není tam, nepanikařte. Zkuste se nejdřív zamyslet, jestli jste skutečně ve správné ulici, u správného parkovacího místa. Pokud odcházíte z domu, přesvědčte se, jestli si třeba nemohl auto půjčit váš syn, kterému ujel vlak.
 2. Pokud prověříte všechny možnosti, a jste si jisti, že auto skutečně zmizelo neznámo kam, volejte policii (158, 156). Tam si nejprve ověřte, jestli nemohlo být auto odtaženo. Až když vám policisté potvrdí, že o vašem autu nic neví, nahlaste jim krádež.
 3. K sepsání trestního oznámení budete potřebovat občanku a doklady od auta (osvědčení o registraci vozidla, techničák, pojištění, případně leasingovou smlouvu apod.).
 4. Policisté od vás budou požadovat ještě řadu informací, jako je registrační značka, typ a barva auta, upřesnění místa, odkud vám auto zmizelo, dále třeba stav tachometru či množství benzínu.
 5. Počítejte také s tím, že po vás budou chtít vědět, jestli nemáte například dluhy.
 6. Co nejdříve nahlaste krádež pojišťovně, u které máte sjednané povinné ručení a případně odpovídající havarijní pojištění. Proti krádeži se přitom můžete u některých pojišťoven připojistit také v rámci povinného ručení. Povinné ručení po odcizení auta pak zaniká automaticky ze zákona. Den zániku závisí na datu v policejním protokolu, který si pojišťovna vyžádá. Zbývající částku by vám přitom měla pojišťovna vrátit.
 7. Pokud se vaše auto nenajde, policie vám zpravidla do měsíce od podání trestního oznámení vyhotoví „Usnesení o odložení věci“. To pak budete předkládat na odboru dopravy, kde musíte auto odhlásit. Dále ho bude vyžadovat pojišťovna právě kvůli zániku povinného ručení a případně kvůli zahájení řízení o vyplacení náhrady škody v případě uzavřeného pojištění proti krádeži.
 8. Doklad si vyžádá i leasingová společnost, pokud bylo auto koupené na splátky. Leasingové společnosti také nezapomeňte krádež co nejdříve oznámit. Do doby vydání policejního usnesení jste povinni splácet, poté dojde k vypořádání.

Auto vám vykradli. Co teď?

 1. Podle statistik se z aut kradou hlavně navigace, airbagy, autorádia, osobní elektronika, ale i oblečení. I pokud vám zloději odcizí „pouze“ věci z auta, a ne celé auto, může být v takovém případě škoda větší, než jen hodnota navigace nebo mobilu, který zmizel. Po krádeži totiž často zůstanou na autě rozbitá okna či potrhané kabely nebo zničené sedačky.
 2. Okamžitě po zjištění, že vám vykradli auto, volejte policii. Nenechte se ani vykolejit tím, že například není poničen žádný zámek (i s tím si současní zloději umí poradit pomocí tzv. „polského klíče“). 
 3. Do příjezdu policejní hlídky ale nemanipulujte s vozem ani s ničím uvnitř auta.
 4. Naopak zdokumentujte, co lze. Pořiďte fotografie stavu po krádeži, zkuste sehnat vyjádření svědků... 
 5. Kontaktujte svoji pojišťovnu.

Prevence – lze předejít krádeži (z) auta?

Stoprocentní návod, jak zajistit auto, aby ho zloději neukradli nebo nevykradli, podle policie neexistuje. Zloději jsou prý velmi vynalézaví. Nicméně můžete riziko snížit alespoň na minimum:

 • existují různé způsoby zabezpečení auta – od alarmů přes blokování volantu po satelitní vyhledávací systémy
 • parkujte auta na bezpečných místech, jako jsou hlídaná parkoviště, zamčené garáže apod.
 • nenechávejte na viditelném místě v autě doklady, telefony, tašky, notebooky ani jiné drahé, i zdánlivě bezcenné věci
 • při odchodu od auta kontrolujte, jestli je zamčené


 

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!