Přes 70 let trávili Vánoce společně, teď je úřady rozdělily. Příběh manželského páru vzbudil emoce

Kanada žije srdceryvným příběhem manželského páru. Přes 70 let totiž rok co rok trávil Vánoce společně. Jenže teď stařečkům reálně hrozí, že svátky bude muset prožít každý sám. Vedení domova s pečovatelskou službou, kde manželé společně žili, totiž muže přemístilo do jiného zařízení. O případu informoval kanadský server The Star.
Herbert a Audrey Goodinovi společně strávili posledních 73 vánočních svátků. Teď je ale úřady rozdělily
Herbert a Audrey Goodinovi společně strávili posledních 73 vánočních svátků. Teď je ale úřady rozdělily
Facebook/DIANNE GOODINE PHILLIPS

reklama

Herbert (91) a Audrey (89) Goodinovi jsou svoji už dlouhých 69 let a žijí spolu dokonce ještě o čtyři roky déle. Po celých 73 let tak trávili vánoční svátky společně. Vzhledem k jejich věku by asi každý očekával, že tuto pevnou tradici utne až smrt jednoho z nich. Omyl! Pomyslnou smrtku totiž předběhly kanadské úřady.

Poslední zdravotní prohlídka u Herberta odhalila zhoršení demence a vedení domu s pečovatelskou službou v kanadském státě Nový Brunšvik rozhodlo, že se muž musí přemístit do zařízení s vyšším stupněm péče. V pondělí tak Herberta převezli do jiného domova vzdáleného 45 minut jízdy, zatímco jeho žena stála u okna a bezmocně přihlížela.

Polibek na rozloučenou
Autor: Facebook/DIANNE GOODINE PHILLIPS Polibek na rozloučenou

Postup úřadů rozzlobil dceru manželského páru Diannu Phillipsovou. Podle ní budou Vánoce pro její rodiče po mentální a psychické stránce náročné, protože byli zvyklí nejen spolu žít v jednom pokoji, ale sdíleli i jednu postel. „Chci, aby lidé věděli, jak vadný systém tady máme. Napadají mě jen dvě slova: neetický a krutý. Tohle už se nesmí nikomu stát znovu,“ uvedla na svém facebookovém profilu.

Phillipsová chápe, že stav jejího otce vyžaduje důkladnější péči, nerozumí ale tomu, proč její rodiče nerozdělili právě až po Vánocích. „Slyšela jsem maminku plakat. Říkala, že to budou ty nejhorší vánoce, které zažili, a ptala se, proč s tím nemohli počkat až po svátcích?“ 

Tu samou otázku si zřejmě klade také přes 15 tisíc lidí, kteří facebookový status Phillipsové sdíleli. S vysvětlením pak rovněž na sociální síti přišlo i zařízení, které o Herbertovu urychleném přesunu rozhodlo.

„Pokud potřeby klienta našeho zařízení překročí úroveň, pro kterou je naše zařízení uzpůsobeno, musíme postupovat podle pravidel, která stanovila vláda. Pokud bychom tak neučinili, porušili bychom zákon a mohli přijít o licenci,“ uvedla mluvčí domova s pečovatelskou službou Anne Moorsová.

reklama

reklama