Přes sto kytovců zemřelo na mělčině na Novém Zélandu. Někteří museli být utraceni

Asi 145 kulohlavců (savců podobných delfínům) nalezl v sobotu večer turista na odlehlé novozélandské pláži na Stewartově ostrově. Zhruba polovina z nich byla již mrtvá, ostatní museli být vzhledem k svému stavu utraceni, uvedla agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@KbBerish

reklama

„Bohužel pravděpodobnost, že zbývající velryby budou schopny znovu odplout, byla extrémně nízká,“ uvedl Ren Leppens z novozélandského Odboru pro životní prostředí (Department of Conservation / DOC).

Průměrně 85 incidentů uvíznutých velryb za rok

Vzdálená poloha místa nálezu, nedostatek zaměstnanců v dosahu a zhoršující se stav velryb - to vše bohužel přispělo k tomu, že v tu chvíli nejhumánnějším řešením bylo velryby utratit. „Nicméně vždycky jde o rozhodnutí, které láme srdce,“ dodal Leppens.

Ilustrační foto: delfín

Velfín? Vědci pozorovali křížence delfína drsnozubého a elektry tmavé

Uvíznutí velryb na mělčině je na Novém Zélandu relativně běžné. DOC uvádí průměrně 85 incidentů za rok. Většinou se však jedná o jednotlivé kusy, nikoliv celá hejna.

Vědci nedokázali zatím s jistotou určit, co zapříčinilo uvíznutí kulohlavců na mělčině.  Mohlo se jednat o jeden z řady faktorů: nemoc, chyba orientace, geografické důvody, rychlý odliv, extrémní počasí nebo únik před dravcem.

reklama

reklama