Převratný objev: I jedno pivo denně prý zvyšuje riziko rakoviny

Že je jedna sklenička vína nebo piva za den dobrá pro vaše zdraví? Nesmysl. Tedy alespoň podle nejnovějšího výzkumu britských vědců. Ti teď v rozsáhlé studii přišli na to, že i takhle malé množství alkoholu může mít negativní vliv na vaše zdraví. A co na to čeští odborníci?
24. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: PŘEVRATNÝ OBJEV: I JEDNO PIVO DENNĚ ZVYŠUJE RIZIKO RAKOVINY
24. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: PŘEVRATNÝ OBJEV: I JEDNO PIVO DENNĚ ZVYŠUJE RIZIKO RAKOVINY

reklama

Vědci zkoumali lidi ve 195 zemích v období 26 let a porovnávali zdravotní problémy abstinentů s těmi, co pijí každý den. A zjistili, že i malé množství alkoholu zvyšuje riziko rakoviny a dalších nemocí. „Alkohol v pravidelném příjmu v žádném případě není doporučovaný. To co se někdy mezi lidmi traduje, že teda kardiolog mu řekl, že má pít alkohol, tak tak tomu není,“ říká kardioložka IKEMu Věra Adámková.

Odborníci ale zároveň připouští, že jedno deci vína denně může snížit cholesterol, což je důležité pro aterosklerózu. Ta způsobuje některá srdeční onemocnění. Podle nové studie i jeden půllitr piva denně zvyšuje riziko nemocí o sedm procent. O 37 % větší šanci na rakovinu, cukrovku nebo další onemocnění pak máte při vypití 2,5 půllitrů. Tato studie tak kontrastuje s výzkumem čínských vědců, kteří zase tvrdí, že pivo má blahodárné účinky na mozek a zabraňuje vzniku srdečních chorob.

Pivo má podle vědců blahodárné účinky na lidské zdraví. Jen se to nesmí přehánět

Pivo snižuje riziko srdečních příhod a má pozitivní vliv na mozek, tvrdí vědci

„I malá dávka alkoholu pravidelně, může být vrah. Máme mnoho pacientů nebo pacientek, které se domnívají, že vlastně alkohol nepijí. A přesto skončili s transplantací jater, protože ten alkohol je naprosto zdevastoval,“ popisuje Adámková.

Podle vědců je alkohol ve věkové skupině 15 až 49 let nejčastější příčinou smrti. Celosvětově předloni zemřeli kvůli alkoholu tři miliony lidí.

reklama

reklama