Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje vládu Andreje Babiše

Prezident Zeman dnes odpoledne jmenuje jednobarevnou vládu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Kabinet po jmenování poprvé zasedne k jednání, večer Babiš uvede prvních sedm ministrů do úřadu. Do měsíce bude muset vláda požádat Sněmovnu o důvěru, ANO se však zatím nepodařilo získat na svou stranu většinu poslanců.
Miloš Zeman a Andrej Babiš
Miloš Zeman a Andrej Babiš
facebook/Miloš Zeman- prezident České republiky

reklama

Ještě před jmenováním kabinetu se Babiš s kandidáty na ministry vydá do Lán, kde položí věnec k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Dopoledne se také členové nové vlády zúčastní zasedání výboru Sněmovny pro evropské záležitosti, který bude jednat o českém mandátu pro čtvrteční a páteční summit EU. Babiš na něm bude poprvé zastupovat Českou republiku.

Příští týden chce premiér začít vyjednávat se sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci své vlády, druhé kolo jednání plánuje po Novém roce. Většina stran ale předem vyslovení důvěry Babišovu kabinetu odmítla. Pouze KSČM nechává věc otevřenou, otázku projedná její výkonný výbor. I kdyby ale komunisté vládu podpořili, bude ANO potřebovat přinejmenším toleranci alespoň jedné další strany, aby jeho vláda důvěru získala.

Autor: ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!