Prezident Zeman Staňka odvolá, koho místo něj jmenuje oznámí až v půli sprna

Premiér Andrej Babiš dnes dorazil na zámek v Lánech na další jednání za prezidentem Milošem Zemanem, aby za sociální demokraty vyjednal jmenování Michala Šmardy na pozici ministra kultury. Výsledek jednání zatím oficiálně není známý, neoficiálně bylo potvrzeno, že prezident rozhodne o jmenování Michala Šmardy v polovině příštího měsíce.
Miloš Zeman a Andrej Babiš
Miloš Zeman a Andrej Babiš
Zdroj: Jiří Ovčáček/Twitter

reklama

Jednání státníků skončilo po více než hodině, ani kancelář prezidenta ani premiér zatím o výsledcích veřejnost oficiálně neinformovali, neoficiálně bylo oznámeno, že prezident se Staňka skutečně chystá odvolat, o jmenování Šmardy na post ministra kultury, ale rozhodne až v půli srpna. V pořadí již čtvrtá schůzka týkající se situace na ministerstvu kultury následovala jen devět dní po usnesení předsednictva sociální demokracie, které Šmardu jako kandidáta na post potvrdilo a vyzvalo premiéra Babiše, aby konal. Babiš ještě před setkáním uvedl, že by situaci rád vyřešil před koncem prázdnin.

“Já to nebudu řešit po prázdninách, já myslím, že se to vyřeší dneska. Samozřejmě po schůzce s panem prezidentem budu pana Hamáčka informovat. My jsme v telefonickém spojení a pan Hamáček mě informoval, že pan prezident by měl změnit názor na základě rozhodnutí předsednictva sociální demokracie. Já takovou informaci nemám, takže uvidím, co mi pan prezident řekne a na základě toho budu pana Hamáčka informovat,” uvedl dnes Andrej Babiš. 

Zeman přislíbil odvolat Staňka, jmenování Šmardy se ale zatím Zeman brání. Podle něj nemá dostatečnou kvalifikaci k řízení rezortu kultury a měl by se jako místopředseda strany raději věnovat správě strany. Prezident tak jedná, přestože podle většiny ústavních expertů nepostupuje v souladu s Ústavou. „Nečinnost prezidenta není skutečně v souladu s ústavním pořádkem… shodný výklad konstitucionalistů je, že není-li lhůta, má tuto povinnost případná ústavní instituce, v tom směru prezident, samozřejmě splnit,“ řekl minulý měsíc Pavel Rychetský v rozhovoru pro Český rozhlas.

reklama

reklama