Prezidentovi věří více než polovina Čechů, nejmenší důvěru má Sněmovna, Senát a vláda

Prezidentu Miloši Zemanovi důvěřuje více než polovina Čechů (53 procent). Ze sledovaných institucí se největší důvěře těší obecní zastupitelstva a starostové, kterým věří 66 procent, respektive 65 procent občanů. Naopak největší nedůvěře Čechů čelí Poslanecká sněmovna, které nedůvěřuje 60 procent lidí. Vyplývá to z pravidelného lednového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@PREZIDENTmluvci / Twitter

reklama

Dále jsou Češi nejskeptičtější k Senátu, kterému nedůvěřuje 54 procent občanů a k Vládě, která nemá důvěru 52 procent lidí.

Nejvíce lidé věří obecním a krajským zastupitelstvím

Prezidentovi důvěřuje 53 procent Čechů (nedůvěřuje 44 procent), vládě důvěřuje 44 procent občanů (nedůvěřuje 52 procent), Poslanecké sněmovně 34 procent (nedůvěřuje 60 procent), Senátu 38 procent (nedůvěřuje 54 procent), krajským zastupitelstvím 48 % (nedůvěřuje 35 %), obecním zastupitelstvím 66 procent (nedůvěřuje 27 procent), starostům 65 procent (nedůvěřuje 27 procent) a hejtmanům 46 procent (nedůvěřuje 34 procent).

Z analýzy podle CVVM mimo jiné vyplývá, že důvěra Čechů v prezidenta postupně roste a nedůvěra naopak klesá v souvislosti s narůstající spokojeností se současnou politickou situací, s posunem politické orientace od pravice k levici, s vyšším věkem a klesajícími příjmy respondentů.

S politickou situací je spokojena asi čtvrtina obyvatel

Důvěra občanů v současnou vládu zase podle CVVM narůstá v závislosti na lepším hodnocení životní úrovně domácnosti dotazovaných, s vyšší spokojeností s politickou situací a s vlastním životem a s větší důvěrou v ostatní zkoumané instituce.

Důvěra v krajská zastupitelství pozitivně koreluje s hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti nebo se spokojeností s ekonomickou nebo politickou situací v ČR.

Se současnou politickou situací bylo v lednu spokojeno 24 procent lidí, o čtyři procentní body více než v prosinci 2018 a vůbec nejvíce za poslední více než rok. Naopak nespokojeno bylo 39 procent dotazovaných, o šest procentních bodů méně než o měsíc dříve a rovněž nejméně za poslední více než rok.

Slovo redaktora ke stabilní důvěře občanů v prezidenta

Ačkoliv důvěra občanů v prezidenta Miloše Zemana poklesla podle průzkumu oproti prosinci o dva procentní body z 55 procent na 53 procent, je stále v rámci respondentů nadpoloviční, čímž se mohou pochlubit už jen obecní zastupitelstva a starostové. A to navzdory nepříliš pozitivně zobrazovanému profilu prezidenta, zejména v rámci mainstreamové mediální scény i mezi nemalou částí politické reprezentace. Naopak pozitivně na občany mohl zapůsobit prezidentův vánoční projev, který byl na poměry současného prezidenta až nezvykle smířlivý.

Kauzy spojené s Huawei (a dle některých komentátorů prezidentovým kormidlováním směrem na východ) a soudcem Josefem Baxou se vzhledem ke konci termínu šetření (17. ledna) mohou promítnout až v dalším průzkumu, nicméně nepředpokládám, že by měly nějaký výrazný vliv na většinové veřejné mínění. Pravidelný pořad Týden s prezidentem na konkurenční televizi, který s největší pravděpodobností většinou sleduje obdobné publikum - vzhledem k nijak zvlášť kontroverzním výrokům - v prosinci pak výrazný vliv na důvěru v prezidenta rovněž neměl.

reklama

reklama