Prezidentské volby v ohrožení: Lidé nechtějí do komisí

Jen co skončily volby do Poslanecké sněmovny, už klepou na dveře volby prezidentské. Jenže ty by mohlo ohrozit poměrně nečekaný problém. Lidé totiž nechtějí do volebních místností.
18. 11. 2017 ZPRÁVY: PREZIDENTSKÉ VOLBY V OHROŽENÍ: LIDÉ NECHTĚJÍ DO KOMISÍ
18. 11. 2017 ZPRÁVY: PREZIDENTSKÉ VOLBY V OHROŽENÍ: LIDÉ NECHTĚJÍ DO KOMISÍ

Města i obce přemýšlejí jak a hlavně kým je obsadit. Nabízí se otázka, proč u sněmovních voleb nebyl zas až takový problém lidi do komisí dostat a u těch prezidentských je to obtížné? Odpověď je velmi jednoduchá. Ve sněmovních volbách jednotlivé strany do komisí delegují svoje členy, aby si na řádný průběh sami tak trochu dohlédli. U těch prezidentských je to ale jiná věc. Týmy jednotlivých kandidátů nemají zdaleka takový počet členů, jako jsou například členské základny jednotlivých stran a tak je o lidi zkrátka nouze. Například městská část Praha 6 jich aktuálně poptává asi 7 stovek.

Podle Ondřeje Šrámka, mluvčího Prahy 6 je hlavním důvodem nedostatku lidí málo peněz za dohromady pět dní ve volební komisi. „Když si to přepočtete, tak to máte 36,60 haléřů na hodinu,“ říká zastupitel Prahy 8, Vít Céza.

Takové peníze od státu lidi logicky nedokážou namotivovat. Třeba i na brigádě v supermarketu si vyděláte podstatně víc. A tak města vymýšlejí vlastní lákadla, jak lidi do komisí navnadit. Ty ale musí hradit z vlastní kapsy.

„Velmi aktivně s panem starostou diskutujeme o potencionálním navýšen jednorázového příspěvku pro každého člena volební komise,“ říká Vít Céza.

Malý přivýdělek, ale i nezájem o volby. To jsou hlavní důvody, proč lidé do komise jít nechtějí. Ukázalo se, že při prezidentských volbách dost často nechtějí pracovníci pomoci ve druhém kole, pokud jejich favorit na pozici prezidenta nepostoupil.

Pokud se ale mezi vámi najde někdo, kdo by si rád vyzkoušel práci ve volební komisi, není nic jednoduššího, než kontaktovat vaši místní radnici. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama