Prezidentský duel: První výkop měl Drahoš, Zeman ho obvinil, že nedodržuje pravidla

Vůbec první debata prezidentských kandidátů na FTV Prima byla od samého začátku velmi napjatá. Miloš Zeman i Jiří Drahoš nejen, že odpovídali na otázky jeden druhému k danému tématu, ale také museli zvládat publikum, které jasně dávalo na odiv, který ze dvou kandidátů na prezidenta je jejich favoritem.
Prezidentské volby 2018
Prezidentské volby 2018
archiv FTV Prima

 

Kandidáti měli možnost v prvním bloku témat položit jeden druhému otázku. První výkop byl na Jiřím Drahošovi. Miloš Zeman ho hned po ní obvinil, že nedodržuje elementární pravidla debaty. První otázku na svého protikandidáta pokládat Jiří Drahoš. Miloše Zemana se zeptal, jaký byl jeho nejhorší zážitek za posledních pět let a zda je to opravdu pouze výsledek ČSSD v uplynulých parlamentních volbách.

Současný prezident ho upozornil, že otázka měla směřovat k držení zbraní nebo zmírnění protikuřáckého zákona. „Když vedete nějakou stranu řadu let a dostanete jí na výsledek 32 % a pak vidíte její úpadek, tak je to smutné,“ řekl v prvním duel prezidentských kandidátů Miloš Zeman s tím, že pan Drahoš neumí dodržovat ani elementární pravidla, jelikož otázka měla směřovat na protikuřácký zákon.

Nicméně otázka mohla směřovat i na současnou politickou situaci, upozornil moderátor Karel Voříšek. Zeman pak Jiřímu Drahošovi položil otázku, zda si opravdu myslí, že zákaz kouření musí být účinný v každé vesnické hospodě. „Já mám chatu na venkově, často tam bývám. S manželkou se stýkáme s lidmi a víme, jaký problém by byl, kdyby hospoda ve vedlejší vesnici byla nekuřácká,“ odpověděl na dotaz Zemana Drahoš.

Alexander Tomský a Jan Schneider v online pořadu Názory bez cenzury

Tomský bez cenzury: Post neobhájí jen nekňuba. Schneidera vsází na volební paradox

Omezení svobody slova na internetu? Zeman: Lidé nejsou tupci

Jako další bod pak kandidáti probírali i svobodu slova na internetu. „Myslím, že lidé jsou dost rozumní na to, aby si srovnali informace na jednotlivých serverech a novináři jim nevrtali díry do hlavy. Jsou informace, jsou dezinformace a mezi tím je velice tenká hranice, co je a co nejsou, jak říká Donald Trump fake news,“ uvedl k problematice Miloš Zeman.

Dále pak upozornil na Drahošův výrok, že parlamentní volby byly ovlivněny zprávami na pochybných serverech. „Vy jste tímto výrokem urazil všechny, kdo šli volit k parlamentním volbám,“ upřesnil Zeman. Jiří Drahoš na to opáčil ,že i ve zprávách BIS se o tomto ovlivňování píše. Zeman ale oponoval, že on sám dostává zprávy, které nejsou veřejné, zatímco on tyto zprávy nedostává.

Prezidentské volby 2018

Zeman nebo Drahoš? Necelá pětina voličů z prvního kola by dala hlas oběma

Drahoš vytkl Zemanovi nevyjednávání o kvótách

„Dostávat nějaké zprávy a číst je rozdíl. Existují výroční veřejné zprávy BIS, kde se o nich píše. A navíc BIS neřekla, že Drahoš nemá pravdu, neřekla pouze to, že o tom nemá žádné jasné informace,“ uvedl Drahoš. „Vy nás máte opravdu za takové blbce, že ruská rozvědka řekla, koho máme volit a my jsme je volili? Vždyť by museli vyhrát komunisté, kteří propadli,“ doplnil Zeman.

Drahoš ale upozornil na jeho výrok před federálním souborem, kterým chtěl Zeman před lety upozornit na to, že lidé nejsou dost chytří na to, aby mohli rozhodnout o referendu. Velký střet pak diváci zažili i při bloku věnovanému migraci.  Drahoš vytkl Zemanovi, že jako prezident nevyjednával v EU o migračních kvótách. Zeman Drahošovi připomněl jeho ochotu část migrantů do ČR přijmout.

 

Daniela Soukalová

redaktorka zpravodajského webu iprima.cz

reklama