Při protestech v Paříži bylo zatčeno 400 lidí. Vláda zvažuje vyhlášení výjimečného stavu

Francie zažívá největší protivládní protesty od roku 1968, uvedla agentura AP. Škody jdou podle zpráv do stovek milionů eur. Protesty proti zvyšování daní na pohonné hmoty ve Francii pokračovaly i o víkendu, kdy policie použila proti demonstrantům ve žlutých vestách tisíce kanystrů slzného plynu a vodní děla.
Protesty ve Francii
Protesty ve Francii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Více než 100 lidí bylo o víkendu zraněno při násilných protestech proti zvyšování cen pohonných hmot v Paříží, celkem 412 účastníků demonstrací skončilo ve věžení. Francouzský premiér Edouard Philippe proto na dnešek naaplánoval tzv. krizové rozhovory s představiteli velkých politických stran. Francouzská vláda podle tisku zvažuje také vyhlášení výjimečného stavu.

Pád Bastily

Alternativní historie: Co kdyby kráčela Francouzská revoluce jinými uličkami?

V centru francouzské metropole o víkendu hořely desítky automobilů, které podpálil demonstrující dav. Protesty přitom v Pařízi začaly již minulý měsíc a původně se jich účastnili především motoristé, kterým vadilo zvyšování daní u pohonných hmot.

V uplynulých dnech pak demonstrace za snížení cen pohonných hmot přerostly v otevřené protivládní protesty - vláda současného prezidenta Emanuela Macrona se údajně nestará o problémy obyčejných lidí. Francie je podle demonstrujících rozpolcená, a rozdíly ve společenských vrstvách se prohlubují. Nezaměstnanost v celé zemi roste, v některých regionech dosahuje až 20 %. 

Dav poničil i Vítězný oblouk

Aktivisté, oblečení do nápadných žlutých vest zapalovali o víkendu automobily, rozbíjeli okna, plenili obchody a na policii házeli kameny. V neděli také posprejovali Vítězný oblouk a poničili sochu Marianne, která je považována za symbol Francouzské republiky. Policie reagovala použitím vodních děl a slzného plynu, a uzavřela desítky ulic a stanic metra. 

V neděli protesty pokračovaly také na západě a jihu země. Mluvčí vlády Benjamin Griveaux v reakci na víkendové události oznámil, že vláda uvažuje o vyhlášení mimořádného stavu. Premiérova tisková kancelář uvedla v prohlášení, že v úterý bude Edouard Philippe jednat se zástupci žlutých vest a pokusí se zmírnit napětí.

Reklama
Reklama