Při tragickém požáru ve Vejprtech zemřelo 8 lidí, oheň se rozšířil do tří místností

K tragickému požáru došlo v domově pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. Oběťmi požáru jsou muži s mentálním a kombinovaným postižením. Osm lidí zemřelo, dalších 30 se podařilo zachránit. Čtyři jsou podle starostky ve vážném stavu, z toho dva bojují o život. Policie událost šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti. Příčiny zjišťují na místě krajští kriminalisté. Klienti domova se objekt již v minulosti několikrát pokoušeli zapálit, uvedla starostka obce Jitka Gavdunová.
Požár Vejprty
ČTK/Kubeš Slavomír

reklama

Andrej Babiš dorazil do Vejprt

VIDEO: Na místo tragédie ve Vejprtech dorazil Andrej Babiš. Poslechněte si jeho vyjádření

Při tragickém požáru dnes ráno ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo v domově pro postižené osm lidí. Původně uvedla záchranná služba, že se jednalo o seniory, ale později se ukázalo, že šlo o muže s mentálním a kombinovaným postižením, doplnil ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček. Správa teď podle něj ve spolupráci s Ústeckým krajem řeší přesun osob z vyhořelého domova do jiných zařízení. Podle starostky bylo v domově v době tragédie 35 klientů z 39, zároveň tři pracovníci.

„Klienti si mohou dovolit úplně všechno, volně se pohybovat, přijít se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili. Bylo by potřeba zaměřit se na to, že taková benevolence vůči lidem, kteří jsou na tom mentálně od šesti do dvanácti let, by taky neměla být,” zmínila při mimořádné tiskové konferenci starostka Jitka Gavdunová.

Požár vypukl krátce před šestou hodinou. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník. Na místě bylo sedm zdravotnických posádek včetně dvou německých. Pomáhali také zdravotníci z Karlovarského kraje.

Požár ve Vejprtech
Autor: David Dvořáček Požár ve Vejprtech
Požár domova pro mentálně postižené
Autor: David Dvořáček Požár domova pro mentálně postižené
Zásah u požáru
Autor: David Dvořáček Zásah u požáru

Nemocnice Krajské zdravotní a. s. přijaly po požáru domova pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech na Chomutovsku 17 pacientů. Jeden muž je ve vážném stavu na plicní ventilaci v Chomutově, další leží na JIP v Mostě. Ostatní zranění nejsou tak vážná a pacienti budou postupně propuštěni, řekl dnes ČTK mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. 

Vejprty - Kavkaz

Informace o požáru v českém zařízení pro postižené a jeho obětech obletěla celý svět

Jak jsou na tom zranění?

Při tragédii ve Vejprtech zemřelo dnes ráno osm klientů domova, záchranáři na místě ošetřili 30 lidí. ‚‚Ze šesti přijatých v nemocnici v Chomutově je jeden pacient ve vážném stavu na interní plicní ventilaci, jeden pacient byl ošetřen na chirurgii s popáleninami,“ doplnil mluvčí. Další čtyři pacienti byli v Chomutově ošetřeni ambulantně a budou z nemocnice propuštěni.

Požár ve Vejprtech
Autor: ČTK/Kubeš Slavomír Požár ve Vejprtech

Mostecká nemocnice přijala podle Chrásteckého 11 pacientů, z nich jeden je hospitalizován na interní jednotce intenzivní péče. ‚‚Dýchá ale spontánně. Všichni absolvovali veškerá potřebná vyšetření, jsou bez dechových potíží a budou z nemocnice propuštěni,“ dodal mluvčí Krajské zdravotní.

Jana Maláčová dorazila také

Také Jana Maláčová dorazila do Vejprt, kde v domově pro postižené zemřelo při požáru osm lidí

Na místě nechyběl premiér Babiš ani ministryně Maláčová

Starostka města Jitka Gavdunová řekla, že zabezpečení proti požáru v domově ve Vejprtech bylo nadstandardní. Čidla byla na toaletách, hořet začalo jinde. Premiér Andrej Babiš zase zmínil: ‚‚Zjistil jsem, že tomu ústavu chybí deset pracovníků, které se snaží získat ze zahraničí,“ řekl. Vláda podle něj bude spolupracovat s Ústeckým krajem na řešení situace. ‚‚Je to obrovská tragédie,“ dodal

Na místě zemřelo 8 lidí

VIDEO: Požár ve Vejprtech si vyžádal osm obětí! Je prozatím druhý nejtragičtější od roku 1990

Na místo tragédie vyrazil také generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. ČTK to řekl ministr vnitra Jan Hamáček. ‚‚Mohu slíbit, že celá tragédie bude řádně vyšetřena, aby se zjistilo, co bylo příčinou požáru,“ řekl ČTK Hamáček. S ředitelem hasičů je ministr od rána v kontaktu.

Požár ve Vejprtech s osmi oběťmi je druhý nejtragičtější od roku 1990. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.

Autor: Pavlína Švarcová, ČTK

reklama

reklama