Příběh Elizabeth Smartové: Žena, která pomáhala při únosu a znásilňování dívky, byla propuštěna z vězení

Únos a následné objevení dívky o několik měsíců později prožívaly celé Spojené státy. Příběh Elizabeth Smartové byl dokonce zfilmován. Žena, která svému manželovi pomáhala věznit a znásilňovat před 16 lety tehdy teprve čtrnáctiletou dívku, byla propuštěna z vězení.
Wanda Brazee - propuštěná z vězení
Wanda Brazee - propuštěná z vězení
AP

reklama

Wanda Barzeeová (72) bez přítomnosti žurnalistů opustila státní věznici v Salt Lake City. Podle podmínek propuštění musí být podrobena psychiatrické léčbě a vyhýbat se jakéhokoli kontaktu s rodinou Smartových.

Únoskyně bude následujících pět let pod dohledem federálních pracovníků a navíc je vedena v registru sexuálních delikventů. Pokud poruší podmínky propuštění, vrátí se do vězení. Barzeeové neteř uvedla, že neví o žádném členovi rodiny, který by ji poskytl místo k žití.

Podle Elizabeth je Barzeeová stále nebezpečná

Elizabeth, které je v současné době třicet let a sama už je matkou, byla touto zprávou naprosto šokována. Ve svém vyjádření přiznala, že pro ni poslední týden byl velmi emotivní. 

„Oceňuji slova lásky, podpory a pobouření. Je to pro mě osobně opravdu velký rozdíl,“ uvedla a zavzpomínala na některé z hrůz, které ji manželé jako čtrnáctileté prováděli. Na otázku, zda si myslí, že je Wanda Barzeeová stále nebezpečná, odpověděla „ano“.

Elizabeth Smart
Autor: AP Elizabeth Smart

Vše začalo 6. června roku 2002. Zatímco rodiče Elizabeth ve svém domě spali, vplížil se dovnitř Brian David Mitchell a čtrnáctiletou dívku unesl. Trvalo dlouhých devět měsíců, než se dívku podařilo vypátrat pouhých 25 kilometrů od jejího bydliště. Po celou dobu ji náboženský fanatik s pomocí své manželky věznil a znásilňoval.

Elizabeth o temném období svého života nejprve nechtěla vůbec mluvit. Na vše chtěla co nejdříve zapomenout. Později však začala poznávat další lidi, kteří se stali oběťmi trestných činů únosů či znásilnění, a to jí dodalo odvahu a energii svůj příběh sdílet. Napsala knihu, zapojuje se do přednáškových akcí a založila dokonce nadaci, která se zabývá prevencí proti zločinům vůči dětem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!