Přičichněte si k dobru a pomozte lidem s epilepsií

Jak si s mimořádnými okolnostmi nouzového stavu poradila jedna pražská neziskovka? ​Kouzelnou květinou. Přičichněte si, voní dobrem. Uvázali ji totiž lidé s epilepsií a dokáže pomoci potřebným.
Na dobrou věc můžete přispět nákupem květiny, kterou uvázali lidé trpící epilepsií
Na dobrou věc můžete přispět nákupem květiny, kterou uvázali lidé trpící epilepsií
Nezisková organizace Společnost E - podporujeme lidi s epilepsií

reklama

Nezisková organizace Společnost E provozuje v Praze ​květinářskou dílnu Aranžérii,​ která v nouzovém stavu ze dne na den přišla o většinu zakázek. Divadla, recepce, kavárny, svatby, ... ​Pracují v ní přitom lidé s epilepsií a jejich blízcí. ​Často je to pro ně jediný dosažitelný způsob obživy.

„Ani nám se to nevyhnulo,“ říká šéfka dílny Tereza Chvalová. „Rozhodně nevěšíme zástěru na hřebík ani neházíme květináče do žita. Většinu našich zaměstnanců necháváme kvůli jejich bezpečí doma, ale máme tu pár pracantů a pracantek, kteří nachystali krásnou jarní nabídku. Stále tvoříme kytice či květinové dekorace, které dokážeme bezkontaktně doručit až na zákazníkův práh.“

Jenže zakázek je výrazně méně než před nouzovým stavem, kdy v Aranžérii vázali kytice mimo jiné pro Národní a Stavovské divadlo, divadlo Cirk la Putyka, nakladatelství Albatros Media či dvanáct pražských kaváren.

Kouzelné květiny mají zaplatit psychosociální pomoc

Lidé v Aranžérii si proto „vykasali rukávy“ a do jarní nabídky zařadili Kouzelnou květinu.​ Ta má jednu magickou vlastnost – dokáže pomoci potřebným. Je o něco dražší, ale z její ceny putuje nejméně polovina na online psychosociální poradenství pro lidi v úzkých, které se Společnost E rozhodla v době karantény poskytovat nejen lidem s epilepsií a jejich blízkým, ale všem kteří se potřebují v současné situaci s někým poradit. ​Třeba seniorům.

„Květina je pro nás prostředek, jak pomáhat,“ vysvětluje Tereza Chvalová.​ „Díky 600 Kč dokážeme realizovat jednu hodinu odborného psychosociálního poradenství a pomoci tak lidem, kteří to nutně potřebují.“

 

Kouzelnou květinu doporučuje poslat třeba oslavencům, kteří v době karantény nemůžou slavit se svou rodinou či přáteli, rodičům či prarodičům, kteří se drží v izolaci, jako poděkování lékařům či učitelům, ale také firmám jako pozornost svým zaměstnancům, že nepolevují ani při práci na home office, nebo klientům, aby se udrželi ve spojení. „Dáte tak všem vědět, že vám záleží na dobré věci,“ dodává Tereza Chvalová.

Co je to epilepsie?

Epilepsie je neurologické onemocnění, které nelze zcela vyléčit, může se jen stabilizovat. Někteří lidé s touto nemocí dokáží běžně chodit do práce, jiní potřebují speciální režim. Pro ty je otevřena právě květinářská dílna a sociální podnik Aranžérie, která je pro své zaměstnance často jediným možným zdrojem příjmu. Dílnu provozuje nezisková organizace Společnost E, která letos v květnu oslaví 30 let nepřetržité práce pro lidi s epilepsií. Organizace vydává publikace, věnuje se vzdělávání a osvětě, sociálně podniká a zaměstnává sociální pracovníky, kteří poskytují lidem s epilepsií odborné psychosociální poradenství. To je pro všechny zájemce zdarma. Společnost E se nyní své poradenství rozhodla rozšířit a nabídnout široké veřejnosti.

„V nouzovém stavu nepřestáváme fungovat. Naopak si uvědomujeme, že naši podporu můžou nejen lidé s epilepsií potřebovat víc než dřív,“ ř​íká Alena Červenková, předsedkyně Společnosti E.

Psychosociální poradenství Společnosti E ​poskytuje zkušený tým sociálních pracovnic, psycholožka, lékaři a právnička. Všichni mají dlouholetou zkušenost s problematikou epilepsie. ​Rozhovory se zaměřují na řešení sociální situace či sdílení starostí, jak zvládat život i v čase pandemie. Pro chvíle osobní krize je zájemcům k dispozici psycholožka. Lidé můžou na poradenství telefonovat, psát e-maily i hovořit po Skypu.

„Chceme v době pandemie společnosti nabídnout to, co dobře umíme,“ uzavírá Alena Červenková. „Budeme proto poradenství poskytovat zdarma on-line nejen lidem s epilepsií, ale všem, kteří se na nás obrátí, protože potřeba pobavit se s někým o svých obavách a starostech možná poroste nejen u lidí s epilepsií.“

Psychosociální poradenství Společnosti E:

Telefonicky: 702 005 678 (po–st 08:00–15:00)

E-mailem: i​nfo@spolecnost-e.cz

Přes rychlý formulář: ​http://www.spolecnost-e.cz/kontakt-zadost 

Nově přes skype – po domluvě.

https://www.aranzerie.cz/kouzelna-kvetina/ 

http://www.spolecnost-e.cz/spoustime-konzultace-pro-lidi-v-uzkych-nejen-s-epilepsii/

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!