Přijdou Češi o práci? Umělá inteligence se každým dnem zlepšuje

Přední čínský expert na umělou inteligenci nedávno přišel s tvrzením, že za 15 let převezme umělá inteligence až polovinu pracovních míst. Zjišťovali jsme, jak to je s umělou inteligencí v Česku a zda se mají Češi o své pracovní pozice bát.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Rychlost nástupu umělé inteligence je neústupná. Firmy se shodují, že její využití bude veliké, protože se vždy v rámci efektivity a úspory peněz obrací na tu nejvýhodnější variantu. „Motivací pro automatizaci a využití IT principů v byznyse jsou vždy úspory a urychlení fungování procesů či oddělení,“ vysvětlil pro FTV Prima ředitel IT ve společnosti Alza.cz Vladimír Dědek.

Ilustrační foto

Ztratí kvůli umělé inteligenci práci až polovina lidí? Budoucnost lidských zaměstnanců je nejistá

Příkladem umělé inteligence v současnosti jsou konverzační asistenti, chatboti. „Na celé řadě pracovišť jsou již dnes využíváni chatboti,“ uvedla pro FTV Prima mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková. Jsou to roboti, kteří automaticky zodpovídají na zákaznických centrech často kladené dotazy.

I přes obrovský přínos odmítají firmy připustit hromadné propouštění zaměstnanců na úkor umělé inteligence. „Z praxe vidíme, že přestože některé firmy už využívají pokročilou průmyslovou automatizaci i robotizaci relativně hodně, představy o úbytku pracovních míst se nenaplňují. Vznikají totiž nové,“ upřesnila ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková.

Za klíčové firmy považují vznik nových pozic. „Spolu s moderními technologiemi se objevuje potřeba IT odborníků, strojařů, ale i specializovaných opravářů atd. Je také pravděpodobné, že se spolu s technologickým pokrokem budou měnit náplně profesí,“ řekla členka vedení společnosti IBM Milena Jabůrková.

Zároveň jsou nenahraditelné pozice, kde je potřeba využívat lidskou představivost a kreativitu. „Ti zaměstnanci, kteří pracují na projektech, budou mít podle mého názoru vždy místo jisté,“ doplnil Dědek. Dodává, že cíleně by měly být nahrazovány pozice nudné a stereotypní, aby se zaměstnanci mohli angažovat na smysluplných pozicích, kde se vyžaduje tvůrčí činnost.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!