Přijdou pošťáci a pošťačky o práci? Americké firmy vyvinuly poštovního robota

Automobilka Ford ve spolupráci s Agility Robotics vytvořila bezhlavého robota (humanoida) nazvaného Digit, který má ve spolupráci se samořídicími (bezpilotními) automobily doručovat balíčky ze skladu až před dveře příjemce bez jakékoliv osobní lidské pomoci.
Doručovací robot Digit
Doručovací robot Digit
@Reuters / Twitter

reklama

Ačkoliv Digit na první pohled působí lehce nemotorně a děsivě, dokáže se podle všeho dostat na určené místo, vyhnout se překážkám a doručit odesílaný balíček.

Postavou připomíná bezhlavého člověka

Dvounohý robot se dvěma pažemi svou chůzí a vzhledem připomíná lidskou postavu a navzdory svému odlehčenému rámu dokáže podle společnosti Ford nést balíky až o váze osmnáct kilogramů.

 

Digit je také designován tak, že je schopen se úsporně složit tak, aby nezabral příliš mnoho prostoru v poštovním voze. Než je povolán do akce, je naložen způsobem zhruba připomínajícím nějaký vojenský droid ze „Star Wars“. Jakmile autonomní vůz dorazí na určené místo, jde Digit do akce a obstará poslední krok doručení.

Je schopen se učit a zdokonalovat v překonávání překážek

Podle svých výrobců je Digit schopen se také synchronizovat a učit od okolních chytrých technologií tak, aby lépe porozuměl aktuálnímu prostředí, kterého ho obklopuje. V případě pro něj příliš složité překážky je schopen poslat její fotografii do autonomního vozu, kterým dorazil, nebo do jiného systému v cloudu a požádat o řešení „chytřejší“ robotické systémy.

Většina robotů, kteří uklízeli v Černobylu, je stále radioaktivní

Při tragédii v Černobylu pomáhali roboti příbuzní s těmi, kteří letěli na Měsíc

Zatímco Ford informoval, že usiluje o vstup na trh autonomních vozů kolem roku 2021, informace, kdy by mohl na trh přijít „poštovní robot“ Digit, společnost neuveřejnila. Nicméně ředitel společnosti Agility Robotics řekl pro technický magazín IEEE Spectrum, že testy by měly začít v roce 2020.

reklama

reklama