PRIMA DOVOLENÁ: Je lepší spoléhat na platební kartu nebo hotovost?

Přestože většina Čechů na svých cestách spoléhá na peníze v hotovosti, stále oblíbenější se na dovolených stává i placení kartou. V jakých případech se vám vyplatí víc platba kartou než v hotovosti a na co si dát pozor při výběru peněz z bankomatu?
PRIMA DOVOLENÁ: Je lepší spoléhat na platební kartu nebo hotovost?
PRIMA DOVOLENÁ: Je lepší spoléhat na platební kartu nebo hotovost?
pixabay.com/stevepb

reklama

Čas letní dovolených je tady a s ním i dohody, zda je lepší si sebou vzít už vyměněné peníze v hotovosti nebo spoléhat na platby kartou a výběry z bankomatů. Kdy se vám jednotlivé způsoby nejvíc vyplatí a na co si dát pozor?

Pří výměně peněz si dejte pozor na kurz

„Češi na svých zahraničních cestách stále nedají dopustit na hotovost. Šest z deseti Čechů si podle průzkumu smění peníze ještě doma a na dovolené platí hotově. Každoročně se připravujeme na nápor klientů,” uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

I když se zdá jako nejednoduší způsob vyměnit si peníze v některé ze směnáren, nemusí to být ještě nejlepší varianta. Například eura se dají výhodně nakoupit na benzínových stanicích ONO, kuny je zase nejlepší brát v bankách. V již zmíněných směnárnách je pak nejlépe vyrazit pro dolary. Výhodnější kurz si pak v některých můžete zajistit sjednáním zákaznické kartičky.

Pokud se chystáte do nějaké exotičtější destinace, je nejlépe počítat s výměnou korun za dolary nebo eura, které si pak ve své destinaci už lehce vyměníte.

Kde natankujete nejlevněji?

PRIMA DOVOLENÁ: Nejdráže natankujete v Itálii a Řecku, nejlevněji naopak v Bulharsku

Platba kartou je čím dál oblíbenější

Platbu kartou na dovolené sice volí jen něco málo přes pětinu Čechů, ale je rok od roku oblíbenější. Ve vyhlášených turistických letoviscích byste s ní neměli mít žádný problém. Navíc by měl být většinou bez poplatků. Nicméně někteří obchodníci si něco účtovat můžou. Vždy by vás ale měli předem o jeho výši informovat.

Nicméně v ideálním případe je fajn mít u sebe pro jistotu dvě platební kartu. Jednu, kterou budete nosit u sebe a druhou, která bude bezpečně uložena například v hotelovém sejfu. Před odjezdem si pak nastavte nejen týdenní limit, ale také denní. V případě, že by vám kartu někdo ukradnul, vám alespoň nebude moci úplně „vyluxovat“ peníze z účtu.

Některé země navíc rozlišují pojmy credit card a debit card. Credit card je ta, na které máte své vlastní finanční zdroje a pod debit card se skrývá karta, kde jsou peníze banky, které máte k dispozici. Pokud vám pak terminál zeptá na možnost platby, volte lokální měnu. Tyto platby totiž bývají vyhodnější a bez doplňujících poplatků.

Také se před cestou přesvědčte, že na dovolené vám karta nepřestane platit.

Ve Francii mimo obec sundejte nohu z plynu

PRIMA DOVOLENÁ: Ve Francii mimo obec sundejte nohu z plynu. Hrozí vám jinak statisícová pokuta nebo vězení

Při výběru z bankomatu můžete nechat i 100 Kč jako poplatek

Pozor byste si měli dát při výběru peněz z bankomatu. Před svým odjezdem si tak u své banky ověřte, jakým poplatkem je výběr v zahraničí účtován. V některých případech se totiž může pohybovat kolem 100 Kč plus určité procento z vybírané částky. Levnější jsou pak výběry z bankomatů bank, které jsou ve stejné finanční skupině, jako ta vaše. 

Pokud jedete do nějaké exotičtější destinace, musíte počítat i s variantou, že si peníze vůbec nevybere. Ne proto, že by na vašem účtu nebyla finanční hotovost, ale prostě proto, že v daném státě panuje momentálně nepříznivá situace, a proto tam není dostatek finanční hotovosti. Veškeré informaci najdete vždy na stránkách Ministerstva zahraničí.

Hotovost se hodí k zaplacení mýtného nebo záchodů v Rakousku

Pro jaký způsob plateb se v zahraničí rozhodne, je plně na vás. Důležité je ale pamatovat, že nějakou hotovost by člověk u sebe měl mít pokaždé. Bude se vám hodit ať už k zaplacení mýtného nebo například k nákupu zmrzliny či použití toalety na benzínové pumpě – poplatek se hradí například v Rakousku.

Nicméně obecně platí, že v rámci Evropy, Severní Ameriky a Skandinávie, si sebou člověk nemusí brát horentní částky. Stačí přiměřená částka a zbytek může v klidu zaplatit kartou.

reklama

reklama